Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Fırın Arızaları Giderme Rehberi

Fırın Arızaları

Fırın Arızaları Fırınınız mutfağınızdaki en önemli cihazlardan biridir, her gün kullanamayabilirsiniz, ancak haftayı onsuz geçirmeye çalışın! İster bir yığın kurabiye veya bir somun ekmek pişiriyor olun, ister uzun ve yorucu bir iş gününden sonra sadece donmuş bir pizzayı atın, fırınınıza ihtiyacınız var. Bu nedenle, bir şeyler ters gittiğinde, onu nasıl düzelteceğinizi ve bulaşık bezini atıp profesyonelleri aramanın zamanının gelip gelmediğini bilmeniz gerekir. İşte en yaygın yedi fırın sorununu çözmek için adım adım kılavuzunuz:

Fırın Arıza Çözümleri

Genel Fırın Sorunları ve Nasıl Düzeltilir

Fırın sıcaklığı çok yüksek veya düşük.

Aşırı ısınan ve yeterince ısınmayan fırınların her biri kendi yolunda can sıkıcıdır. Fırınınızın gerektiği gibi ısınmadığını fark ettiyseniz, yeniden kalibre edilmesi gerekebilir. Sıcaklık sensörü veya ısıtma elemanı ile ilgili bir sorun da olabilir.

Kalibrasyon bilgileri için fırınınızın kullanım kılavuzuna bakın. Sıcaklığı uygun şekilde kalibre etmek için kılavuzun talimatlarını izleyin. Kendi termometrenizle manuel sıcaklık okumaları yapmanız gerekebilir.

Yeniden kalibrasyon sorununuzu çözmezse, sıcaklık sensörünü kontrol edin. Fırının içine bakın ve sensörün serbest durduğundan emin olun. Bir ısıtma elemanına veya fırının kenarına dokunmamalıdır. Sensörün düzgün çalıştığını doğrulamak için bir ohmmetre de kullanabilirsiniz. Fırının sıcaklığı yükseldikçe direnç artmıyorsa sensörü değiştirmeniz gerekecektir.

Son olarak, fırınınızın düzgün şekilde ısınmamasının nedeninin hatalı ısıtma elemanları olup olmadığını belirleyin. Bir veya daha fazla ısıtma elemanı arızalandıysa ve ısınmıyorsa, değiştirmek için büyük olasılıkla bir profesyonelin yardımına ihtiyacınız olacaktır.

Fırınınız tamamen ısınmayı durdurduysa, bu başka bir sorundur. Aşağıda bunun hakkında daha fazlası.

Fırın tutuşmuyor veya güç çekmiyor.

Hiç açılmayan bir fırın genellikle arızalı bir ateşleyiciden veya elektrik probleminden etkilenir. Gazlı bir fırınınız varsa, set üstü ocak brülörlerinin de tutuşup tutuşmadığını belirleyin. Ne fırınınız ne de ocağınız yanmıyorsa, muhtemelen gaz hattında profesyonel yardım gerektirecek bir sorun vardır. Menziliniz iyi çalışıyor ancak fırın çalışmıyorsa, ateşleyiciyi değiştirmeyi düşünün. Talimatlar için fırınınızın kullanım kılavuzuna bakın.

Elektrikli fırınınız varsa, ünitenin güç çektiğini kontrol edin. Dijital gösterge veya LED’ler karanlıksa, kesicideki devreyi sıfırlayın. Işıklar yanıyor ancak fırın ısınmıyorsa, muhtemelen ısıtma elemanlarında veya dahili kablolarda bir sorun vardır. Bu durumda, bir elektrikli fırının nasıl tamir edileceğini bilen bir elektrikçi veya başka bir tamirci ile iletişime geçmek en iyisidir.

Fırın kapağı sıkışmış veya kilitlenmiyor.

Bir temizleme döngüsünden sonra fırın kapağı sıkışırsa, fırının kapanmasını ve soğumasını bekleyin. Ünitenin fişini çekmeyi veya kesicideki gücü kapatmayı düşünün. Birkaç dakika kendi haline bıraktıktan sonra gücü tekrar açın ve kapıyı tekrar deneyin.

Sıkışan bir kapıya başka bir çözüm, kapıyı menteşelerden çıkarmaktır. Kapı çıkarılmış durumdayken menteşelerde ve yaylarda bükülme veya başka hasar olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse bu parçaları değiştirin.

Fırın kapağınız kilitlenmiyorsa menteşelerde, yaylarda, contalarda ve mandalda herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin.

Fırın ışığı yanmıyor.

Karanlık bir fırının düzeltilmesi genellikle kolaydır. Herhangi bir ev lambasında yaptığınız gibi ampulü değiştirmeniz yeterlidir. Işık hala yanmıyorsa, muhtemelen dahili bir kablo arızası veya fırının ön tarafındaki lamba anahtarında bir sorun vardır.

Fırın yiyecekleri eşit şekilde pişirmiyor.

Çoğu zaman, düzensiz pişiriyormuş gibi görünen bir fırın aslında aşçının hatasıdır. Yiyeceklerin fırına yerleştirilmesi, pişirme üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Fırın raflarınızın yerleşimini denemeyi düşünün. Fırının üst bölgesinin alttan daha sıcak olduğunu veya tam tersini görebilirsiniz.

Ayrıca fırınınızın ısıtma elemanlarının yerleşimine ve şekline de dikkat edin. Örneğin, yiyecekleri tamamen fırınınızın piliçlerinin altında tutmak için fırında biraz daha geriye itmeniz gerekebilir.

Pişirme sorunlarının nedeni konumlandırma değilse, fırınınızın sıcaklık sensörünü kontrol edin veya fırınınızı yeniden kalibre etmeyi düşünün. Daha fazla ayrıntı için yukarıdaki birinci bölüme bakın.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22