Kombi Arızaları Giderme Rehberi

Kombi Arızaları Giderme Rehberi

Kombi Arızaları Giderme Rehberi Kombinizle ilgili ani bir sorun asla ideal değildir. Eviniz için ihtiyacınız olan ısıtma ve sıcak su olmadan gitmek zorunda kalmaktan daha rahatsız edici birkaç şey vardır. Aşağıda en yaygın kombi sorunlarından bazılarını listeliyoruz ve olası nedenlerini özetliyoruz. Ayrıca bazı olası düzeltmeleri de vurguladık, bu nedenle kombinizi , yalnızca ısıtma veya sistem Kombi nasıl yeniden çalıştırıp çalıştırabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin .

Kombi Arıza Çözümleri

Kombi kazan kaçakları

Kombi arızaları arasında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de kombi kaçaklarıdır. Sızıntılar can sıkıcı olabilir, çünkü sadece bir evde su hasarına neden olmazlar, aynı zamanda su, Kombi içindeki ve çevresindeki elektrikli bileşenlerin arızalanmasına da neden olabilir.Sızdıran bir Kombi birkaç şeyden kaynaklanabilir:

 • Aşırı Kombi basıncı
 • Korozyona uğramış borular veya tanklar
 • Arızalı bir Bileşen
 • Contalardan sızıntı

Bir sızıntı her zaman ciddi bir sorun olarak ele alınmalıdır. Bir sızıntı bulursanız, araştırmak için en kısa sürede kalifiye bir ısıtma mühendisini aramalısınız. Sızıntının kaynağını bulmak için Kombi muhafazasını kendiniz çıkarmaya çalışmayın .

Sıcak su ama ısıtma yok

İnsanların karşılaştığı yaygın bir Kombi sorunu, bir evde sıcak su olması ancak merkezi ısıtma olmamasıdır. Bu, birkaç nedenden dolayı olabilir.İlk olarak, bir kombiniz varsa , yanlışlıkla sadece suyu ısıtıp kaloriferi ısıtmamaya ayarlanmış olabilir. Bu, radyatörlerin ısıtılmasına gerek olmadığı, ancak unutulduğu yaz aylarında Kombi bu moda ayarlanırsa olabilir . Ayrıca kombi beklenmedik bir zamanda açılacak şekilde ayarlanmış olabilir.

Durumun böyle olup olmadığını görmek için Kombi ekranını kontrol edin.Başka bir neden de kombinin iyi çalışıyor olması ancak radyatörlerde ısınmasını engelleyen sıkışmış hava olması olabilir. Buradaki çözüm , sıkışan havanın sistemden çıkmasına izin vermek için radyatörlerin havasını almaktır .Kalorifer tesisatınız sıcak suyu olmasına rağmen açılmıyorsa kombi veya kalorifer tesisatında arıza olabilir. Gas Safe kayıtlı bir mühendis, hatayı araştırabilir ve sorunun kaynağını bulabilir.

Düşük Kombi basıncı

Düşük Kombi basıncı, soğuk radyatörlere ve sıcak su eksikliğine neden olabilir. Düşük Kombi basıncı, sistemdeki basınç seviyesini dijital veya fiziksel bir kadranın göstereceği kazan gösterge panelinde tanımlanabilir. En tipik basınç seviyesi, Kombi üreticisine ve modeline bağlı olarak hafif bir değişiklikle yaklaşık 1,5 bar olmalıdır.Bir Kombi basıncı iki ana nedenden dolayı düşebilir:

 • Sistemdeki bir sızıntı, sistemde yeterli su bulunmamasına ve dolayısıyla basıncın düşmesine neden olur.
 • Hava alan bir radyatör ayrıca sistem basıncını da azaltabilir.

Düşük Kombi basıncı, kazana yeniden basınç verilerek sabitlenebilir. Bu, suyun sisteme yeniden girmesine izin vermek için Kombi doldurma döngüsünün açılmasını içerir. İzlenecek adımların tam listesini görmek için bir Kombi yeniden basınçlandırılmasıyla ilgili kılavuzumuza göz atın .

Kombi su ısıtıcısı

Diğer bir yaygın Kombi sorunu ise su ısıtıcısıdır. Su çok hızlı bir şekilde ısıtıldığında ve kaynama noktasına ulaştığında, buhar oluşmasına ve havanın sıkışmasına neden olduğunda Kombi kaynatma meydana gelir. Sıkışan hava, su ısıtıcısı gibi bir ıslık sesi çıkarır.Kombi su ısıtıcısı, sistemdeki su akışını yavaşlatan ve aşırı ısınmasına neden olan kireç birikmesinden kaynaklanabilir. Cihazdaki hatalı bir bileşen, Kombi suyu beklenenden daha yüksek sıcaklıklara ısıtmasına neden olabilir.Bir Kombi mühendisi sistemi inceleyebilir ve su ısıtıcısının nedenini belirleyebilecektir. Bu sorunun ciddiyetine bağlı olarak bir çözümü var. Bazen gürültülü bileşen farklı yöntemlerle basitçe temizlenebilir, alternatif olarak parçaların değiştirilmesi gerekebilir.

Donmuş yoğuşma borusu

Donmuş bir yoğuşma borusu, soğuk aylarda birçok insanın karşılaştığı bir sorundur. Her yoğuşmalı Kombi, yoğuşma işlemi sırasında oluşan atık suyu mülkün dışına taşıyan bir borusu vardır. Sıcaklıklar donma noktasının altına düşerse, yoğuşma borusundaki su donabilir ve bir önlem olarak sistemi otomatik olarak kapanmaya zorlayabilir.Donmuş bir yoğuşma borusunu tamir etmenin en iyi yolu, üzerine sıcak su dökerek çözülmesini sağlamaktır. Bu, atık suyun borudan çıkmasına izin vermelidir, yani Kombi tekrar açılabilir. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı için donmuş bir yoğuşma borusunun nasıl güvenli bir şekilde çözüleceğine ilişkin kılavuzumuza bakın .

Kombi termostata tepki vermiyor

Ev sahiplerinin evlerinin verimliliğini artırmaya yardımcı olmak için seçebilecekleri çok çeşitli termostatlar vardır. Bu termostatlar harika çalışabilir, ancak Kombi termostata yanıt vermemesi de sinir bozucu olabilir.Kombinizin artık termostatla çalışmadığından şüpheleniyorsanız, öncelikle termostatın üzerindeki sıcaklığın mevcut oda sıcaklığının üzerinde olduğundan emin olun. Değilse, termostat muhtemelen iyi çalışıyordur.Oda sıcaklığı termostat sıcaklığının altındaysa, termostattaki pilleri değiştirmeyi veya alıcısına yaklaştırmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, termostat arızalı olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Isı veya sıcak su yok

Kombiniz sizi ısısız veya sıcak susuz bıraktıysa kesinlikle sistemde bir sorun vardır. Bir Kombi, birkaç nedenden dolayı merkezi ısıtma veya sıcak su sağlamayı durdurabilir:

 • Kombi elektrik, gaz veya su kaynağıyla bağlantısı kesildi. Bu bağlantılar yanlışlıkla veya bir elektrik kesintisi sırasında kapatılabilir.
 • Kombi basıncı çok yükselir veya çok düşerse sistem otomatik olarak kapanır, bu da ısı ve sıcak su eksikliğine neden olur.
 • Donmuş yoğuşma boruları veya hava kilidi gibi boru sorunları, Kombi çalışmasını durdurabilir.
 • Cihazlarda yerleşik olarak bulunan ve diğer arızaları gösterecek çeşitli güvenlik özellikleriyle birlikte.

Merkezi ısıtma ve sıcak su eksikliği bunlardan herhangi birine bağlı olabilir, bu nedenle Kombi incelemek ve sorunu çözmek için bir Gas Safe kayıtlı mühendisini aramak her zaman en iyisidir.

Kombi kapanmaya devam ediyor

Servis yapılmadan bırakılırsa, bir Kombi zamanla rastgele kapanmaya başlayabilir. Bunun için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi potansiyel neden vardır:

 • Sistemde sıkışmış hava
 • Düşük Kombi basıncı
 • Yüksek Kombi basıncı
 • Arızalı bir termostat
 • Borularda biriken moloz ve çamur

Kombinizin sürekli açılıp kapandığını fark ederseniz, bunun nedeni bu arızalardan biri olabilir. Ciddiyete bağlı olarak, kalifiye bir uzman sorunun çözülüp çözülmeyeceğini veya yeni bir Kombi gerekli olup olmadığını söyleyebilecektir.

Garip Kombi sesleri

Kombi su ısıtıcısının ötesinde, bir Kombi çıkarabileceği çok çeşitli garip sesler vardır:

 • Gıcırdayan sesler – bu, sistemde sıkışmış havanın bir işaretidir.
 • Drone sesleri – bu genellikle hatalı bir pompadan kaynaklanır.
 • Uğultu sesleri – bu genellikle şebekeden çok yüksek basınçta su gelirse olur
 • Vızıltı sesleri – bu, hava giriş borusunu birikintiler tıkadığında veya sistemdeki hava filtreleri tozla tıkandığında meydana gelir.

Garip Kombi sesleri genellikle sistemde acil bir tehlike olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, araştırmak için mümkün olan en kısa sürede bir mühendis çağrılmalıdır.

Pilot ışığı sönüyor

Daha eski bir Kombi varsa, daha büyük Kombi brülörünü yakmak için sürekli yanması gereken bir pilot ışığınız olabilir. Ancak zamanla, termokupl gibi pilot anahtarı aydınlatmak için gerekli parçalar arızalı hale gelebilir.Pilot ışığınız sönmeye devam ederse, bunu kendiniz onarmaya/değiştirmeye çalışmayın . Bu, Gaz Güvenliği Kaydı’na kayıtlı olmadığınız sürece yasa dışı olan Kombi muhafazasının çıkarılmasını gerektirir. Bunun yerine, önce diğer gazlı cihazlarınızın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Değillerse, sorun gaz kaynağının kendisinde olabilir.Diğer gazlı cihazlar düzgün çalışıyorsa, arızalı bir parça olabilir, bu nedenle sorunu çözmek için bir Gas Safe kayıtlı mühendisini arayın. Daha yeni Kombi modelleri pilot ışıklarla üretilmediği için bu sorundan etkilenmeyin.

Özet

 • Kombi, çoğu kalifiye bir Kombi mühendisi tarafından çözülmesi gereken birçok sorundan muzdarip olabilir.
 • Kombi kaçakları ciddi bir sorun olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir.
 • Merkezi ısıtmanın olmaması, radyatörlerin hava alması gerektiği anlamına gelebilir.
 • Düşük Kombi basıncı sızıntılardan kaynaklanabilir ve doldurma devresi açılarak çözülebilir.
 • Kombi su ısıtıcısı çok fazla gürültü yapabilir ve bazen sistemin temizlenmesini veya bir parçanın değiştirilmesini gerektirir.
 • Donmuş yoğuşma boruları ılık su kullanılarak çözülebilir.
 • Termostatın pili biterse veya çok uzağa yerleştirilirse Kombi termostata yanıt vermeyebilir.
 • Sıcak su ve merkezi ısıtma eksikliği, genellikle bir Kombi mühendisinin yardımına ihtiyaç duyan daha büyük bir sorundur.
 • Kombi sürekli kapanmaya devam ederse, bir mühendis bir parçanın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini veya tüm Kombi değiştirilmesi gerekip gerekmediğini söyleyebilecektir. Bazen bu daha uygun maliyetlidir.
 • Kombi gurglama ve uğultu gibi çok sayıda garip ve dikkat dağıtıcı ses çıkarabilir.
 • Asla herhangi bir parçayı kendiniz değiştirmeye çalışmayın. Bir mühendis, herhangi bir sorunu güvenli bir şekilde çözmek için en iyisidir.

Comments (1)

 • Gralion Torile

  Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you¦ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What an ideal web site.

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Şimdi Servisi Ara