Klima Arızaları Giderme Rehberi

Klima Arızaları Giderme Rehberi

Klima Arızaları Giderme Rehberi Önleyici bir klima sorun giderme görevi ve uygun konut klima bakımı, klima sistemlerini sorunsuz çalıştırma ve mutlu konut sakinleri hedefinizde size yardımcı olabilir. Şimdi en yaygın klima problemlerine bir göz atalım. Havalar ısındığında ve ısı açıldığında, isteyeceğiniz en son şey klimanızın kapalı olmasıdır. Sakinlerinizi memnun etmek için binanızda sabit bir konfor sağlamak çok önemlidir. Burada sağduyulu işletim prosedürlerini takip ederek ve rutin konut klima bakımı ile önleyebileceğiniz en yaygın sorunlardan bazıları verilmiştir.

Klima Arıza Çözümleri

Klima Arızaları Giderme Rehberi Yazın sonuna yaklaşıyoruz ve klima ünitelerimiz birkaç aydır yoğun bir şekilde çalışıyor. Kaçınılmaz olarak, sonbahar sezonu için kapatmaya karar vermeden önceki bu son haftalarda bir şeyler ters gidebilir. Aşağıda merkezi klimanızda karşılaşabileceğiniz en yaygın üç sorun bulunmaktadır . Bu sorunlardan biriyle karşılaşırsanız, bu Kendin Yap Klima sorun giderme ve onarım tekniklerinden birini deneyerek paradan ve zamandan tasarruf edebilirsiniz :

Klima Sorun Giderme: Neden Açılmıyor

Muhtemel Nedenler: Klima sistemini hiç devreye sokamıyorsanız, büyük olasılıkla devre kesici veya sigorta atmış, yanlış ayarlanmış veya hatalı termostat veya dahili bir anahtar kapalıdır.

Muhtemel çözümler:

 • Elektrik panosundan güç aldığından emin olun.
 • Devre kesiciyi sıfırlayın veya sigortanızı değiştirin.
 • “Soğuk” konumda olduğundan ve “kapalı” veya “ısıt” olarak ayarlanmadığından emin olmak için termostat ayarlarınızı kontrol edin.
 • Aşırı su için yoğuşma taşma tepsinizi kontrol edin. Tepsinizde su toplandığında üniteyi kapatan bir sensör olabilir.
 • Genellikle yoğuşma ünitesinin yanında bulunan harici güvenlik anahtarı da dahil olmak üzere, klimanın içindeki ve çevresindeki tüm anahtarların “açık” konuma ayarlandığını kontrol edin.
 • Hava işleme ünitesindeki üfleyici kapısının güvenli bir şekilde kapatıldığından emin olmak için kontrol edin.

Sorun: Klimanız Açılıyor Ama Soğumuyor

Muhtemel Nedenler: Merkezi klimanızın çalıştığını duyabiliyorsanız ancak iyi soğutmuyorsa, bu, sisteminizin herhangi bir yerinde hava akışını engelleyen bir şeyin (filtreler, kayıt cihazları veya kompresörler) sonucu olabilir. Düşük soğutucu seviyeleri de suçlu olabilir. Doğru soğutucu seviyesi olmadan, ısı ve nem havadan verimli bir şekilde uzaklaştırılamaz.

Muhtemel çözümler:

 • Düzgün çalıştığından emin olmak için termostatı kontrol edin.
 • Kirli veya tıkalı olup olmadığını görmek için kondansatöre bakın. Eğer öyleyse, temizleyin ve tıkanıklığı giderin. Kondansatör, uzun yabani otlar, çimenler veya havadaki diğer döküntüler tarafından engellenebilir.
 • Filtrenizi temizleyin ve/veya değiştirin (Çeyrek ayda bir öneririz.)
 • Bobinlerde buz oluşup oluşmadığına bakın. Eğer öyleyse, eritmek için fanı açın.
 • Dış kompresörü kontrol edin ve/veya temizleyin. Arızalı bir kompresörünüz veya sistemde bir profesyonelin tamir etmesini gerektirecek yetersiz miktarda soğutucu olabilir.

Sorun: Evinizde Dolaşan Kötü Hava Akışı

Muhtemel Nedenler: Genellikle kötü hava akışı, tıkanmış, kıvrılmış ve hatta bağlantısı kesilmiş kirli hava filtresi veya kanal sisteminden kaynaklanır.

Muhtemel çözümler:

 • Hava filtresinin temiz olduğunu onaylayın. Kirliyse, hava filtresini temizleyin veya değiştirin.
 • Tavan arasında, bodrumda veya gezinme alanlarında ulaşılması zor olabilecek kanallar da dahil olmak üzere, bağlantısının kesilmediğinden emin olmak için tüm kanalları inceleyin. Gerektiğinde onarın veya bağlayın.
 • Açık konuma ayarlandığından emin olmak için, odalarda havalandırmalardaki kayıt damperlerini kontrol edin.

Klimanızı temizlemek, ünitenizin parçaları hakkında temel bir anlayışa sahip olmanız koşuluyla kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlemdir. Ancak, profesyonel hizmet aramanız gereken bir zaman gelir. Temel AC sorun giderme işlemini zaten yaptıysanız ve sorun hala devam ediyorsa, yardım için bizi aramayı düşünün.

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Şimdi Servisi Ara