Elektrikli Süpürge Arızaları Giderme Rehberi
Elektrikli Süpürge Arızaları Giderme Rehberi

Elektrikli Süpürge Arızaları Giderme Rehberi

Elektrikli Süpürge Arızaları Giderme Rehberi Favori ev yardımınız başlamazsa veya geride bir şeyler bırakırsa, onu canlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Elektrikli süpürgenin bazı olası nedenleri ve düzeltmeleri hakkında ayrıntılı bir fikir hazırladık.

Elektrikli Süpürge Arıza Çözümleri

Markaların Arıza Giderme Kılavuzları

Elektrikli Süpürge Arızaları Giderme Rehberi Teknik olarak, elektrikli süpürgeniz çalışmıyorsa, bu bir sorun olduğu anlamına gelir, değil mi? Sorunu çözmenin en iyi yolu, temel nedeni bularak başlamaktır. Aksi takdirde, cihazı mahvetmeye son verebilirsiniz. İşte elektrikli süpürgenizin açılmamasının en yaygın nedenlerinden bazıları.

1. Süpürgenizde Güç Sorunu ?

Bu belki de kendinize sormanız gereken ilk ve en belirgin şey. Başka herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmeden önce, temizleyicinizden elektrik geçtiğinden emin olmanız gerekir. 

Anahtarın açık olup olmadığını kontrol edin. Duvardaki güç kapatılmışsa, tekrar açın ve temizleyiciyi başlatın. Başlamazsa, sorunun elektrikli süpürgenizde mi yoksa elektrik bağlantınızda mı olduğunu anlamak için farklı bir prize takın. Kesici devreye girmiş olabilir ve sıfırlanması gerekiyor.

Ayrıca elektrik fişinin prize takılı olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Elektrikli süpürgenizin tam bağlantıyı aldığından emin olmak için fişi sonuna kadar takın.

Kablo Bağlantısı Nasıl?

Kablo bağlantısı, kontrol etmeniz gereken başka bir şeydir. Elektrikli süpürgeniz kodlanmışsa, giriş bağlantısını kontrol etmek ve değerlendirmek çok önemlidir. Prizden elektrik gelip gelmediğini kontrol ettikten sonra, bir sonraki adım elektrik süpürgesine giden fişi kontrol etmek olmalıdır.

Hasar görmediğinden emin olmak için kablonuzun her bölümünü inceleyin, ancak önce fişini duvardan çıkardığınızdan emin olun. 

Evcil hayvanlarınız varsa, kabloyu çiğnemiş olabilirler. Sonuç olarak, kablonun her iki ucunda hasarlı bağlantı olup olmadığını kontrol edin. 

Anahtar da kontrol edilmelidir. Bazen vakumun anahtarı içeride tam olarak basılmamış olabilir. Bu durumda, tam olarak bastığınızdan emin olun. Kablolarınızda herhangi bir hasar olmadığından emin olun , ancak önce onları duvardan çıkarmayı unutmayın!

Toz Çanta Dolu mu ?

Bu, sıkışmış bir elektrikli süpürgenin başka bir nedenidir . Kir toplama torbası veya kutusu doluysa, elektrikli süpürgeniz açılmayabilir. Ek olarak, çantanız dolu olmasa bile, elektrikli süpürgeyi yeniden başlatmadan önce boşaltmanız veya değiştirmeniz zorunludur.

Hava akışında bir engel varsa, ekipmanın emme özelliklerinin çalışmayabileceğini unutmayın. Bu, motorun gerilmesini ve dahili hasar oluşmasını önlemeye yardımcı olur. 

Ayrıca filtreyi boşaltırken de temizlemelisiniz. İçeride sıkışmış olabilecek kirleri veya mikroskobik parçacıkları serbest bırakmak için çöp kutusuna hafifçe vurun. Ardından parmağınızı veya keskin olmayan başka bir nesneyi kullanarak filtrenin çıtalarındaki kiri dikkatlice çıkarın.

Aşırı ısınma

Dışarısı sıcak mı? Vakumun otomatik olarak kapanma olasılığı vardır. Sorunu çözmek için, vakumu yeniden başlatmadan önce on beş dakika bekleyin. Tabii ki, elektrikli süpürgeyi bir süredir kullanmadıysanız, sorun bu olamaz.

Blokajlar

Elektrikli Süpürge Arızaları Giderme Rehberi Teknik olarak, hava akmıyorsa elektrikli süpürge çalışmayacaktır. Emme kafasını, filtreleri ve mevcut olabilecek herhangi bir boruyu inceleyin. Bir tıkanıklık fark ederseniz, sorununuzu yeni çözmüş olabilirsiniz.

Fırça Rulosunu Kontrol Edin

Fırça ruloları, sıkışan elektrikli süpürgelerin bir başka yaygın nedenidir. Fırça silindiri karışırsa ve dönmeyi reddederse, elektrikli süpürge dönmeyebilir veya düzgün çalışmayabilir. 

Motora güç girdiğini duyuyorsanız ancak vakum hala çalışmıyorsa, kapatın ve fırça kafasını temizleyin veya açın. Bundan sonra, vakumu yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Filtreleri Temizleyin

Bu, elektrikli süpürgenin birinci sınıf durumda çalışmasını sağlamak için atmanız gereken bir diğer önemli adımdır. Torbasız elektrikli süpürgeler, düzenli olarak temizlenmesi veya değiştirilmesi gereken filtrelere sahiptir. Torbasız elektrikli süpürgenin temizleme talimatlarını uyguladığınızdan ve kutusuna geri koymadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun.

Çoğu elektrikli süpürge modelinin, özellikle daha yeni olanların, iç mekan hava kalitenizi bozabilecek parçacıkları toplamaya yardımcı olacak filtrelerle tasarlandığını unutmayın. Elektrikli süpürgenizin filtresi varsa, düzenli olarak temizlemeli ve değiştirmelisiniz.

Gerçekten de, filtrenizi temiz tutmanın önemi göz ardı edilemez. Bu, özellikle iç mekan hava kalitenizi artırmayı amaçlayan HEPA filtreli bir elektrikli süpürgeniz varsa geçerlidir. Bu nedenle, bu filtreyi temiz tutmak, odadaki hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmak için çok önemlidir.

Filtrenizi ve kutunuzu düzenli olarak temizleyin.

Motor İyi mi?

Tabii ki! Bir motorun herhangi bir cihaz için ne kadar hayati olduğunu söylememize gerek yok. Motor düzgün çalışmıyorsa, emme büyük olasılıkla başlamaz. Motor çeşitli nedenlerle bozulabilir.

En yaygın sorun tıkalı bir filtredir. Buna rağmen, teneke kutunun aşırı kullanımı da motorunuzun ölmesine neden olabilir. Hasarlı bir motorun tek çaresi, onu yenisiyle değiştirmektir. 

Ayrıca değişim sırasında diğer parçaları da kontrol etmeyi unutmayınız. Motorun arızalanmasına başka herhangi bir parça neden oluyorsa, motoru değiştirmek sorunu çözmeyebilir.

Elektrik Devresi Nasıl?

Elektrikli süpürgenizdeki elektrik sistemi sorun olabilir. Sorun buysa, sorunu çözmek için bir multimetreye ve biraz bilgiye ihtiyacınız olacak.

Elektrik onarımlarını kendi başınıza gerçekleştirmenin en iyi yanlarından biri, teşhis için size oldukça önemli miktarda para kazandırabilmesidir.

Elektrik onarımları yapmak için elektrikli süpürgenizi açmanız ve açık devre olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Fişe en yakın devrelerle başlayın. Oradan motora doğru ilerleyin. Arızalı bir devre tespit ederseniz, devreyi kendiniz değiştirebilir veya değiştirilmesi için bir teknisyene götürebilirsiniz.

 Vakumunuzda herhangi bir sigorta var mı? Bunlar, incelemeniz gereken diğer şeyler. Sigortalar varsa, görsel bir inceleme yapın ve sigortalı bağlantının kopup kopmadığını belirlemek için multimetrenizi kullanın. Sorun sigortadaysa, bunlar ucuzdur ve değiştirilmesi nispeten kolaydır.

 Gerekli uzmanlığa sahipseniz, motoru da incelemek ve kırılan parçaları görsel olarak değiştirmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca, sorun motordaysa, yeni bir elektrikli süpürge satın almak, onu tamir etmeye veya bir profesyonele götürmeye çalışmaktan genellikle daha kolay ve daha ucuzdur.

Talimatları Doğru Bir Şekilde Takip Ediyor Musunuz?

Kullanıcı el kitabınızı da kontrol edin. Bazı modern elektrikli süpürgeler, çok ısındığında motoru devre dışı bırakan bir güvenlik kapatmasına sahiptir. Elektrikli süpürgenizi uzun süredir kullanmadıysanız sorun bu olabilir.

Bir Uzmana Danışın 

Elektrikli süpürgeyle ilgili bir sorun keşfederseniz ve buna neyin neden olduğunu bulamıyorsanız, her zaman bir elektrikli süpürgeye götürmeli veya bir uzmana danışmalısınız.

Bu hizmetler genellikle ucuzdur ve eğitimli bir profesyonel, sorunun doğasına bağlı olarak elektrikli süpürgenizin sorununu mümkün olan en kısa sürede çözmenize yardımcı olabilir.

Elektrikli süpürgenizin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, sizin ve aileniz için elektrikli süpürgenizi tamir etmesi için birini işe almak en iyi seçenek olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi