Ütü Arızaları Giderme Rehberi
Ütü Arızaları Giderme Rehberi

Ütü Arızaları Giderme Rehberi

Ütü Arızaları Giderme Rehberi Giysileri doğru şekilde ütülemek, düşündüğünüzden daha zor olabilir. Pileler, kıvrımlar , dikişler ve yakalar gibi tüm zor alanlardan bahsetmiyorum bile, birçok farklı kumaş türü ve sıcaklık ayarı vardır . Bazen sadece kırışıklıkları gidermek herkese baş ağrısı verebilir. Ancak ütü konusunda acemi olsanız bile, en yaygın ütü hatalarından kaçınmak kıyafetlerinizin harika görünmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu ipuçlarından bazıları, ütünüzü açmadan önce başlar.

Ütü Arızaları Sorun Giderme

Ütülerin genel Sorunları Ve Çözümleri :

Elektrikli Ütü Nasıl Çalışır?

Basit bir fırfırsız ütü, kablosuz model, kompakt seyahat ütüsü veya özelliklere sahip elektronik ütü olsun, tüm buharlı ütüler aynı şekilde çalışır. Nem, basınç ve ısı kullanarak kumaştaki kırışıklıkları bastırırlar. Buhar valfi kapatıldığında ütü kuru çalışır. Buhar valfi açıkken su, ısıtılmış buhar odasına damlar ve burada tabandaki havalandırma deliklerinden buhar olarak çıkar. Ütünün çalışma yüzeyi, taban, düz metal olabilir veya temizlenmesi kolay yapışmaz bir malzeme ile kaplanabilir.

Elektrikli Ütü İle Neler Yanlış Gidebilir?

Neyse ki, iyi yapılmış bir ütü içinde ters gidebilecek çok az şey var. Çoğu onarım, hatalı kablolar, hasarlı tutamaklar ve buharlı ütüleri engelleyen mineral birikintileri içindir. Ütünün elektronik tamamlayıcılarıyla ilgili sorunlar yetkili bir servis merkezi tarafından ele alınmalıdır. İç sorunları olan bir ütüyü onarmak yerine değiştirmek genellikle daha uygun maliyetlidir. Üreticinin temizlik önerilerini, hangi suyun kullanılacağını ve saklama ipuçlarını öğrenmek için ütünüzün kullanım kılavuzuna bakın.

Düzeltme İpucu

Yumuşak su sistemleri, elektrikli buharlı ütüye ve giysilerinize zarar verebilecek mineraller ekler, bu nedenle ütüyü yumuşatılmış suyla doldurmayın. Bunun yerine filtrelenmiş veya damıtılmış su kullanın.

Elektrikli Ütü Problemini Nasıl Tespit Edebilirim?

Birçok küçük cihazda olduğu gibi, düzenli bakım, elektrikli ütünüzün ne kadar sorunsuz olacağı konusunda büyük bir fark yaratır. Öyle olsa bile, şeyler olabilir.

 • Ütü ısınmazsa, prize elektrik geldiğinden emin olun, elektrik kablosunu kontrol edin ve termostatı kontrol edin ( Cihaz Kontrollerini Düzeltme Kılavuzuna bakın ) ve gerekirse değiştirin.
 • Ütü ısınıyor ancak düzgün şekilde buhar çıkarmıyorsa, tabanı kontrol edin ve havalandırma deliklerini temizleyin (aşağıya bakın) ve tortuyu buhar haznesinden boşaltın (aşağıya bakın).
 • Ütü çok fazla veya çok az ısı üretiyorsa, elektrik kablosunu test edin . Ayrıca termostatın kalibrasyonunu test edin ve gerekirse ayarlayın ( Cihaz Kontrollerini Düzeltme Kılavuzuna bakın ).
 • Ütü düzgün şekilde püskürtme yapmıyorsa, memeyi kontrol edin ve temizleyin (aşağıya bakın).
 • Ütü sızdırırsa veya tükürürse buhar deliklerini, ağzı ve hazneyi temizleyin.
 • Ütü kumaşa yapışırsa, tabanı temizleyin veya onarın. Ütü kumaşı lekeliyorsa, tabanı temizleyin, hazneyi ticari bir temizleyici ile temizleyin ve damıtılmış veya filtrelenmiş su kullanın.

Dikkat!

Tabanı çizebilecek düğmelerin, fermuarların ve diğer eklentilerin veya süslemelerin etrafını dikkatli bir şekilde ütüleyin.

Elektrikli ütü Onarımı İçin Neye İhtiyacım Var?

Daha büyük donanım mağazalarında, popüler marka elektrikli ütüler için yedek parçalar bulunabilir. Ayrıca, bunları üreticiden veya satış sonrası bir tedarikçiden alabilirsiniz. Elektrikli ütüyü tamir etmek için ihtiyaç duyacağınız bakım ve onarım araçları şunları içerir:

 • Tornavidalar
 • Kürdan veya boru temizleyicileri
 • Dikiş iğnesi
 • Ticari elektrikli ütü temizleme solüsyonu veya sirke ve su
 • Ticari taban temizleyicisi veya kabartma tozu ve su
 • Çelik yün
 • zımpara bezi
 • Metal tencere

Elektrikli Ütü Onarımının Adımları Nelerdir?

Elektrikli ütüyü temizleyin:

 1. Ütüyü fişten çekin ve temizlemeden önce soğuduğundan emin olun.
 2. Buhar deliklerindeki birikintileri gidermek için bir kürdan veya boru temizleyicisi kullanın ve pisliklerin havalandırma deliklerine düşmediğinden emin olun.
 3. Püskürtme ucunu mineral tortulardan dikkatlice temizlemek için ince bir dikiş iğnesi kullanın.
 4. Buharlı ütüdeki tortuyu temizlemek için su haznesine 1/2 su bardağı su ve 1/2 su bardağı sirke dökün. Ütüyü bir ızgaranın üzerindeki rafa yerleştirin ve hazne kuruyana kadar ütüyü buharda çalıştırın. Gerekirse tekrarlayın. Veya ticari bir ütü temizleyici kullanma talimatlarını izleyin.

Elektrikli ütü buhar ve püskürtme mekanizmasına bakım yapın:

 1. Ütünün fişini çekin.
 2. Buhar valfi tertibatındaki tıkanıklığı açmak için ince bir dikiş iğnesi kullanın. Ayrıca valf yayını kontrol edin ve kırılmışsa veya gerginliğini kaybetmişse değiştirin.
 3. Püskürtme pompasına erişilebiliyorsa, pompayı çıkarın ve püskürtme borusunu suya yerleştirerek ve pompayı püskürterek sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Gerektiğinde temizleyin veya değiştirin.

Elektrikli ütü metal tabanı temizleyin:

 1. Ütünün fişini çekin.
 2. Tabanda biriken kiri temizlemek için sünger ve ticari taban temizleyicisi veya kabartma tozu ve su kullanın. Su ile iyice durulayın ve kurulayın. Sert aşındırıcılar kullanmayın veya elektrikli ütüyü suya batırmayın.
 3. Tabandaki çizikleri ve yanıkları gidermek için çok ince çelik yün (0000) veya zımpara bezi kullanın, ardından tabanı temizleyin.

Düzeltme İpucu :

Ütünüzün talimatlarında sorun olmadığını söylemedikçe, kullanımlar arasında buharlı ütünüzün içinde su kalmasına izin vermeyin. Ütüdeki tüm suyu boşaltın, kabloyu tutamağın etrafına gevşek bir şekilde sarın ve ütüyü dik konumda saklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi