Ev / Beyaz Eşya Arızaları / Ocak Çakmağı Sürekli Durmadan Çakıyor ?
Ocak Çakmağı Sürekli Durmadan Çakıyor

Ocak Çakmağı Sürekli Durmadan Çakıyor ?

Ocak Çakmağı Sürekli Durmadan Çakıyor ? Gazlı ocaklar genellikle sızdırmaz veya ikiz brülör modelleridir. Mühürlü brülörler her brülör için bir ateşleyiciye sahiptir. Tüm ateşleyiciler tek bir kıvılcım kontrolü ile çalışır. Bazı asansör ünitelerinde bulunan bir ikiz brülör ocakta, iki ateşleyici vardır; Sol taraftaki brülörlerden biri diğeri sağdan. Anahtar mekanizmasındaki veya ateşleyici deki bir arıza, ünitemiz kapatılsa bile ocağınızın tıklamasına neden olabilir. Tıklatma ayrıca ünitenin kirli olduğunu veya ateşleyicisinin veya düğmenin neme temas ettiğine işaret edebilir.

Gazlı ocak açtığınızda, brülörler tutuşmaya çalıştıkça tıklanır. Sadece bir tutuşmaya teşebbüs etseniz bile birkaç brülörün tıklanması normaldir. Kullanılmayan aralığınız sürekli olarak tıklarsa, hepsi KAPALI pozisyonda olduğundan emin olmak için brülörleri kontrol edin. Bazı ünitelerde, düğmenin kapalı olduğunu doğrulamak için geri çekildiğinden emin olmalısınız. Ateşleyiciler tutuştuktan sonra uzun süre devam ederse ya da düğmelerin tümü KAPALI konumda olduğunda, aralığınızı ayırın, üniteye giden gaz beslemesini kapatın ve servis için bir teknisyene başvurun. Ateşleme sistemi arızalı olabilir.

Ocaklarda Nem

Brülörlerin temizlenmesi, ünite kuruyana kadar aralıklı tıklamaya neden olabilir. Anahtarlar veya ateşleme bölgesine nem girerse, düzgün çalışamayabilirler. Eğer ocağınızı temizlediyseniz, ateşleyicilerin ve brülörlerin kurumasını hızlandırmak için birkaç saat bekleyin ve işlemi hızlandırmak için en düşük ayarda bir saç kurutma makinesi kullanın. Bu süreden sonra sesler devam ederse, üniteyi incelemek için bir teknisyene başvurun.

Anahtar veya Ateşleme Sistemi Arızası

Buji modülünü kontrol eden anahtar arızalıysa, düğme açılmadığında tutuşmaya çalıştıkça brülörler den tık sesi duyabilirsiniz. Arızalı ise, ateşleyici de tıklayabilir. Düğmeyi ve ateşleyiciyi bir OHM sayacıyla test edebilirsiniz. Anahtarlara genellikle sobunuzdaki bir erişim panelinden erişebilirsiniz. Tutucular, brülörlere yukarıdan veya aşağıdan eklenir. Anahtar ayrıca bükülmüş ve sonuçta kırılabilir, bu da bujinin zaten yanıyorken bile, buji modülünün açık kalmasına neden olur. Diğer her şey çalışıyorsa, bu kıvılcım modülü arızalı olabilir ve değiştirilmesi gerekiyor olabilir.

Kir veya yağ

Tıklama gürültüsü sadece brülörlerin yaktıktan sonra meydana gelirse, brülörün çıktığı brülör deki küçük metal parça olan elektrot kirli olabilir veya brülör delikler tıkanabilir. Brülör deliklerini temizlemek için metal bir iğne veya bir ataş kullanın ve kırılabilecek bir kürdan değil. Ateşleyici veya elektrot gresle ıslanırsa, kıvılcım brülör sıçramaz ve ocağınız yanmaz. Çoğu gazlı ocaklarda, bu alanı temizlemek için brülörün üst kısmını çıkarabilirsiniz. Ancak kapalı ünitelerde, tüm brülörü değiştirmeniz gerekebilir, çünkü bunları temizlemek için kaldıramazsınız.

İlginizi Çekebilir

LG mikrodalga fırın

LG mikrodalga fırın sorunlarını giderme

LG mikrodalga fırın sorunlarını giderme LG LCSP1110ST mikrodalga fırın sorunlarını giderme İçindekiler LG LCSP1110ST mikrodalga …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi