Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Derin Dondurucu Arızaları Giderme Rehberi

Derin Dondurucu Arızaları

Derin Dondurucu Arızaları Dondurucunuz, hızlı yemeklerden lezzetli ikramlara ve serinletici içecekler için buz küplerine kadar bağımlı olduğunuz temel gıdaları ve güzellikleri barındırır.

Bir Derin dondurucu, doğru şekilde donana kadar genellikle takdir edilmez. Dondurucunuzun üst kısımda donmamasına neden olabilecek sorunları çözmenin birçok basit yolu vardır. Bu nedenle, Derin ğüs dondurucunuz arızalanırsa, bazı basit prosedürleri uygulayarak kolayca ve kısa sürede doğru şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sorunu çözmenize yardımcı olmak için onarım ve bakım sektöründeki uzmanlarız.

Derin Dondurucu Arıza Çözümleri

Kondenser serpantinindeki kir, evaporatör serpantinindeki donma veya bazı parçalardaki (örn. fan motoru, termostat veya marş rölesi) arızalar gibi olası sorunlar nedeniyle derin dondurucunuz üst kısımda donmuyor olabilir. Derin dondurucu sorununuzu tam olarak belirlemek için şu temel adımları izleyin:

 1. Sıcaklık kontrol termostatının uygun bir sıcaklığa ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin.
 2. Kondenser bobininin kirli olup olmadığını kontrol edin.
 3. Evaporatör bobininin donmuş olup olmadığını kontrol edin.
 4. Evaporatör fan motorunun doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 5. Başlatma rölesinin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Derin dondurucunuz çeşitli nedenlerle arızalanabilir. Bazı hataları tespit edip düzeltebilseniz bile, bazıları sertifikalı bir uzmanın yardımını gerektirebilir. Derin dondurucunuzun üst kısmı donmuyorsa ne yapacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dondurucum Neden Üstte Donmuyor?

Derin dondurucunuz, dondurucunun ısıyı etkin bir şekilde dağıtamamasından dolayı üst kısımda donmaz, dolayısıyla soğutma kapasitesini düşürür. Sorunu gidermeden önce, aşağıdaki temel nedenlere bakmanız gerekir:

Kondenser Bobini Kirli Olabilir

Kondenser serpantini kirli olduğu için dondurucunuz üst kısımda donmuyor olabilir. Bu bobin, soğutucuyu soğutur ve dondurucunun içi uygun sıcaklığa ulaşana kadar sürekli olarak dondurucudan ısıyı dışarı atar.

Kir, kondenser bobinlerinin etkinliğini engeller. Kir ayrıca, dondurucunuzu ısıyı serbest bırakmak için daha fazla çalışmaya zorladığı için aşınmayı ve yıpranmayı da artırır.

Evaporatör Bataryasında Don Olabilir

Evaporatör bobini, Derin dondurucudan gelen ısıyı emer ve soğutucuya ekler. Kondenser bobini daha sonra ısıyı dışarı atar. Evaporatör serpantini donarsa, Derindondurucudaki sıcak hava üzerinden geçmez ve dondurucunun düzgün çalışmamasına neden olur.

Dondurucunuzda, evaporatör bobininde biriken buzu eriten bir buz çözme ısıtıcısı bulunur. Ancak ısıtıcı düzgün çalışmıyor ve evaporatör serpantininin donmasına neden olabilir.

Derin Dondurucunun Bazı Parçaları Arızalı Olabilir

Evaporatör fanı, marş rölesi veya termostat gibi parçalar doğru çalışmıyorsa, dondurucu kutudan ısı çekemeyeceğinden, Derin dondurucunuz üst kısımda donmayacaktır.

Evaporatör fanı, evaporatör serpantininin üzerine hava çekmekten ve onu Derin dondurucusu boyunca dolaştırmaktan sorumludur.

Fan arızalı olduğunda hava ne hareket eder ne de evaporatör serpantinleri üzerinden geçer. Sonuç olarak, kutudan sıcak hava çekilmediği için dondurucu üst kısımda donmaz.

Sıcaklık kontrol termostatı, kompresöre giden elektrik akışını düzenleyerek derin dondurucunuzun istenen sıcaklığını korur.

Termostat düzgün çalışmadığında dondurucu soğumayacaktır. Ayrıca termostat ayarları yiyeceklerinizi dondurmak için uygun olmayabilir.

Başlatma rölesi, derin dondurucunuzun kompresörünü hızlı bir şekilde çalıştırır. Başlatma rölesi hasarlıysa kompresör çalışmayabilir ve bu da derin dondurucunuzun üst kısmının donmamasına neden olabilir.

Bir Derin Dondurucu Sorununu Nasıl Giderirsiniz?

Derin dondurucunuz, içinde saklanan tüm yiyecekleri her zaman donmuş halde tutmalıdır. Ancak üstte donmazsa, çözümü belirlemek için şu ilk adımları uygulayabilirsiniz:

1. Sıcaklık Kontrol Termostatının Uygun Bir Sıcaklığa Ayarlanıp Ayarlanmadığını Kontrol Edin

Derin dondurucu modellerinin çoğu için termostat, Derin dondurucunun üstünde bulunur. Bazı modellerde, zemin bölmesinin altında veya arka bölmede bulunur.

Termostat ayarlarını kontrol edin ve uygun şekilde ayarlayın. Birkaç dakika bekleyin, ardından dondurucunun üst kısmının donup donmadığını kontrol edin. Alternatif olarak, termostatın akım ilettiğini doğrulamak için bir multimetre kullanabilirsiniz.

Dondurucunun bir güç kaynağına bağlı olduğunu ve güç aldığını doğrulayın. Dondurucuya elektrik geliyorsa, kapıyı açtığınızda ışık yanar.

2. Kondenser Bobini Üzerindeki Kiri Kontrol Edin

Modern Derin dondurucularında, kondenser bobini altta bulunur. Ancak kullanım kılavuzunu kontrol ederek dondurucunuzdaki bobinin yerini tespit edebilirsiniz.

Kirle kaplı olup olmadığını kontrol edin. Kir, ısıyı serbest bırakmak için kondenser bobininin etkinliğini azaltır; bu nedenle, dondurucu üst kısımda donmuyor olabilir.

3. Evaporatör Bobinin Donmuş Olup Olmadığını Kontrol Edin

Evaporatör bobini, kondenser bobinine bağlanır. Dondurucunun üstte donmasını engelleyeceğinden, üzerinin buzla kaplı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, dondurucunuzdaki serbest hava akışını engelleyeceğinden, dondurucunuzun arkasındaki havalandırma deliklerinin tıkalı olup olmadığını kontrol edin.

4. Evaporatör Fan Motorunun Doğru Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

Kapı şalterini manuel olarak etkinleştirerek evaporatör fan motorunuzun iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz . Kapı anahtarı etkinleştirildiğinde fan çalışmıyorsa, büyük olasılıkla arızalıdır.

Ayrıca, kondenser fanında hiçbir şeyin sıkışmadığından ve dondurucuda uygun sıcaklığı korumak için serbestçe döndüğünden emin olun.

5. Başlatma Rölesinin İyi Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

Arızalı olup olmadığını kontrol etmek için röleyi dondurucudan çıkarın . Röle, Derin dondurucunun alt alt kısmında terminal kapağının altında bulunur. Bir çoklu test cihazı kullanarak röle terminallerini test edin.

Başlatma rölesi hasarlıysa, çoklu test cihazındaki okumalar ters test edilirse sıfır veya sağ taraf yukarı test edilirse sonsuz olmaz.

Dondurucunun Tepesinde Donmayan Bir Derin Dondurucu İçin Son Sorun Giderme Adımları

Derin dondurucu probleminizin temel nedenini belirledikten sonra, şimdi aşağıdakilerden herhangi birini yapmaya hazırlanabilirsiniz:

Kondenser Bataryasını Yumuşak Bir Fırça ve Elektrikli Süpürge ile Temizleyin

Kondenser serpantinlerini yumuşak bir fırça ve bir elektrikli süpürge ile temizlemek, serpantini tıkayabilecek her türlü kiri temizleyecek ve böylece Derin dondurucunun üst kısımda donma kabiliyetini geri kazanacaktır.

En iyi şekilde çalıştığından emin olmak için kondenser bobinini sık sık temizleyin . Bobini 6 ayda bir temizlemeniz çok faydalı olacaktır.

Temizlerken bobine zarar vermemeye özen gösterin. Bobin kırılırsa, soğutucu kaçacak ve bunun onarımı oldukça maliyetli olacaktır.

Derin Dondurucunun Buzunu Çözün

Evaporatör serpantini donmuşsa, dondurucunun buzunu manuel olarak çözün. Derin dondurucunun buzunun çözülmesi, ilgili adımların sayısı nedeniyle önemli miktarda zaman alabilir.

Dondurucunuzun buzunu nasıl çözeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için, Bir Derin Dondurucunun Hızlı Bir Şekilde Buz Çözülmesi konulu önceki yazımıza bakın .

Arızalı Parçaları Değiştirin

Optimum çalışma durumuna geri döndürmek için Derin dondurucunuzun arızalı parçalarını değiştirmeniz gerekir. Derin dondurucunuza uygun marka, model ve parça numarasını satın aldığınızdan emin olun.

Başlatma rölesinin ve evaporatör fanının değiştirilmesi oldukça teknik bir işlemdir. Parçaları sizin için değiştirmeleri için uzmanlara veya üreticinin önerdiği servis konumuna başvurmanızı öneririz.

Derin Dondurucularda Sıfırlama Düğmesi Var mı?

Bazı Derin dondurucularında sıfırlama düğmesi olsa da çoğu modelde yoktur. Ancak, Derin dondurucuyu 30 saniye veya daha uzun süre fişten çekip sonra tekrar takmak bazen dondurucunun kontrol kartını sıfırlayacaktır.

Derin Dondurucu Kompresörümü Nasıl Sıfırlarım?

Aşağıdaki basit adımları izleyerek Derin dondurucu kompresörünüzü sıfırlayabilirsiniz:

 1. Derin dondurucuyu kapatın ve fişini çekin.
 2. Dondurucunun içindeki kontrolleri kapatmak veya sıfırlamak için kullanım kılavuzunda belirtilen yönergeleri izleyin.
 3. Derin dondurucu kontrollerini istediğiniz ayarlara getirin. Bunu yapmak için, kullanım kılavuzu yönergelerini izleyin.
 4. Sandıklı dondurucunun sabit bir sıcaklığa ayarlanması için bir gün, örneğin bir gün bekleyin.

Dondurucuya güç geliyor mu?

Bunun basit nedenleri, derin dondurucuda elektrik kesintisi olması veya prize takılı olmamasıdır. Bu nedenle, dondurucunun elektriğe bağlı olduğundan ve bir elektrik kesintisinden sonra Derin dondurucusunun elektrik prizinin kesicisinin açılmadığından emin olun .

Derin dondurucunuz çalışmıyorsa yapmanız gereken ilk şey, fişe takılı olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer çalışıyorsa ve hala çalışmıyorsa, cihazın kendisinde veya güç kaynağında (örn. bir çıkış).

 • Derin dondurucu bir GFCI elektrik prizine takılıysa , devreye girmiş olabileceğinden sıfırlama düğmesine basmayı deneyin.
 • Dondurucunun takılı olduğu elektrik prizine gücün gittiğinden emin olmak için sigorta kutusunu veya devre kesiciyi kontrol edin.
 • Derin dondurucunun elektrik kablosu hasarlıysa, tamir etmeniz veya çıkarıp değiştirmeniz gerekebilir.

Kondenser serpantinleri kirli mi?

Bir başka olası sebep de, dondurucunuzun kondenser serpantinlerinin kirli olması ve dondurucunun genel soğutma kapasitesini kısıtlamasıdır. Kirli kondenser bobinleri hava akışını engeller.

 • Havanın gerektiği gibi soğumasını sağlamak için kondenser serpantinlerindeki kiri vakumlayın.

Dondurucu Dondurmuyor — Dondurucu Sorun Giderme

Dondurucuda buzlanma var mı?

Bobinler tıkanmış ve dondan oluşmuş. Bu, soğuk havanın dolaşmasını önler. Dondurucunun kendi kendine buz çözme mekanizması sorun olabilir. Buz kristalleri, etkili bir şekilde çözülmezse, evaporatör fanı artık soğuk havayı bobinler arasında hareket ettiremeyecek duruma gelene kadar birikmeye devam edecektir. Sorun buysa, dondurucunun soğutması düzgün çalışmayacaktır.

Bu sorunu çözmek için bir buz çözme gereklidir, biriken tüm buzların kaldırılması dondurucunun çalışmasını sağlar. Ancak bu, buz çözme sorununun bir işaretidir.

 1. Tüm yiyecekleri dondurucudan çıkarın.
 2. Termostatı kapalı bırakın.
 3. Dondurucunun buzunun çözülmesini sağlamak için dondurucu kapağını 2 gün açık bırakın.
 4. Termostatı normal konumuna getirin ve tamamen soğumasını bekleyin.

Buz çözme işleminden sonra Derin dondurucu gerekli soğukluğa ulaşırsa, bunun nedeni donun oluşması ve havanın dolaşmasını engellemesidir. Bu genellikle dondurucuda bir buz çözme sorunu olduğu anlamına gelir. Gelecekte don oluşumunu önlemek için buz çözme sistemini inceleyin ve test edin.

Soruna kapı contası mı neden oluyor?

Kötü bir kapı contası, kapının düzgün kapanmamasına neden olabilir. Dondurucu kapısından soğuk hava sızarsa, dondurucu yiyecekleri donduramaz.

 • Kapı/kapak contasında herhangi bir hasar, düzgün bağlanmamış, yırtık, bozulma veya contanın üzerine yapışmış yiyecek parçaları olup olmadığını kontrol edin.
 • Dondurucu kapısını kapatın ve kapı contasının düzgün bir bağlantı yapıp yapmadığını görsel olarak kontrol edin. Conta dışarı çıkıyorsa, conta muhtemelen yırtılmıştır veya bağlantısı kesilmiştir.
 • Sızdırmazlığa neden olabilecek herhangi bir şeyi çıkararak contayı temizleyin.
 • Hasarlı veya kötü durumda olduğu tespit edilirse contayı çıkarın ve değiştirin.

Kompresör başlatma rölesi arızalı mı?

Kompresörün gücü, kompresörün çalışmasına yardımcı olan bir parça olan başlatma (kapasitör) rölesi tarafından sağlanır. Bu parça arızalanırsa kompresör çalışmaz ve dondurucu donmaz.

 • Röleyi hasar ve yanık noktalar açısından inceleyin, yanmış veya hasar görmüşse, büyük olasılıkla kısa devre olduğundan çıkarın ve değiştirin.
 • Röleyi sallayarak arızalı olup olmadığını öğrenin, eğer herhangi bir tıkırtı sesi duyarsanız, bu arızalı olduğunun bir işaretidir.
 • Bir multimetre kullanarak röleyi test edin. Bir multimetre, rölenin arızalı olup olmadığını size kesin olarak söyleyecektir.

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22