Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Davlumbaz Arızaları Giderme Rehberi

Davlumbaz Arızaları

Davlumbaz Arızaları Modern evlerin ve ticari mülklerin çoğu artık mutfakta bir davlumbaz ile birlikte gelirken, herhangi bir tadilat, bir tanesini güçlendirme fırsatı sunar. Bu ekipman, mutfağınızdaki buharı ve nemi gidermeye yardımcı olabilir, ancak bir arıza oluştuğunda ne olur?

Davlumbaz Arıza Çözümleri

Birçok kişi, davlumbazın gerçekten düzgün çalışmadığının farkında olmayabilir, diğerleri ise parlak dış yüzeyin altındaki herhangi bir parçayı teşhis edecek kadar bilgili hissetmeyebilir. Bu ay size bazı yaygın davlumbaz sorunlarından ve bunlarla başa çıkmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Ortak davlumbaz sorunları

Davlumbaz , öncelikle yemek pişirilirken oluşan kokuları dağıtmak için tasarlanmıştır . Ayrıca pişirme işlemi sırasında oluşabilecek havadaki yağın giderilmesine de yardımcı olabilir. Bu aslında basit bir sistemdir ve genellikle davlumbaz sorunları motor, ana kontrol panosu veya aydınlatma sistemi ile ilgili sorunlarla sınırlıdır. Uygun davlumbaz bakımını sağlamak, muhtemelen cihazınızın maksimum kapasitede sorunsuz çalışmasını sağlamanın en iyi yoludur.

Genel olarak konuşursak, aslında bileşen arızalarıyla ilgili çok az  davlumbaz sorunu vardır. En popüler şikayet de dahil olmak üzere çoğu şikayet – “Ocaklarım yeterince hızlı çekmiyor” genellikle davlumbaz bakım  ve montaj sorunları. Ancak zaman zaman ortaya çıkabilecek birkaç sorun var.

Davlumbaz Motoru Belirgin Bir Vızıltı Sesi Çıkarıyor

Genellikle, davlumbaz açıldığında uğultu sesi çıkarırsa, egzoz fan motorunda bir sorun olduğunu gösterir. Çoğu durumda motor arızalıdır ve egzoz motorunda kısa devreli elektrik sargısı olabilir. Bu tür bir sorun, motor mil yataklarının tamamen aşındığı ve işlevini yerine getiremediği durumlarda da ortaya çıkabilir. Kaput motoru genellikle tamir edilemez ve değiştirilmelidir.

Bu sorunlar ayrıca Fan Motorunu ve Üfleyici Motoru da engelleyebilir ve benzer hasar belirtileri açısından kontrol edilmelidir.Bu tür bir gürültü aynı zamanda Üfleyici Çark Muhafazası içinde sıkışmış harici bir nesnenin varlığına işaret edebilir veya Üfleyici çarkı dönerken üfleyici muhafazasına çarpıyor olabilir. Herhangi bir kısıtlama olmaksızın dönebildiğinden emin olmak için üfleyici çarkı manuel olarak çevirin. Fan muhafazasına temas ediyorsa çarkın hizası düzeltilmelidir. Serbestçe dönebildiğinden emin olmak için fan kanadını da kontrol etmelisiniz.Bu adımlardan hiçbiri durumu düzeltmezse, değiştirilmesi gereken yanmış bir motorla uğraşıyor olabilirsiniz.

Davlumbaz Işıkları Çalışmıyor

Davlumbaz lambaları çalışmadığında, arızalı bir Işık Grubu ile uğraşıyor olabilirsiniz . Işık Grubunda değiştirilebilecek hiçbir bileşen yoktur ve tüm ünitenin değiştirilmesi gerekecektir.Davlumbaz lambaları çalışmıyorsa, doğru değerde yeni bir ampul takabilirsiniz. Bu sorununuzu çözmezse, açma-kapama anahtarına geçmelisiniz.

Davlumbazınız halojen lamba/ampul kullanıyorsa kontrol edilmelidir. Bir halojen lambanın durumunu sadece ona bakarak yargılamak mümkün değildir. Ohm metre ile süreklilik açısından kontrol edilmelidirler.Ampuller test edildiyse ve çalışır durumdaysa, kolayca değiştirilebilen ışık soketinde bir sorun olabilir. Ampullerin ve prizin iyi durumda olması durumunda, Basmalı Düğme Anahtarının durumunu kontrol edebilirsiniz. Anahtar, bir elektrik (Ohm) ölçer yardımıyla süreklilik açısından test edilmelidir.

Davlumbaz Fanı ve Işığı Çalışmıyor

Davlumbaz fanı ve ışığı çalışmıyor gibi görünüyorsa, bu, cihazdaki düğmelerden birinde bir sorun olduğunu gösterebilir. Mikro Switch, Switch Kit, Rocker Switch, Rotary Switch ve Selector Switch’te herhangi bir kusur olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bir Ohm metre ile süreklilik için ayrı ayrı kontrol edilmelidirler. Bu anahtarlardan herhangi biri arızalıysa değiştirilebilirler.

Anahtarlarınız çalışır durumdaysa ve sorun devam ederse, termik sigortayı söküp sürekliliğini kontrol etmelisiniz.Ayrıca, bir arıza belirtileri için Kullanıcı Kontrol ve Ekran Panosunu da kontrol edebilirsiniz. Ancak kontrol panosu ile ilgili sorunlar oldukça nadirdir.

Davlumbaz Aşağı Havalandırma Havalandırması Yukarı Kalmıyor

Bu tür bir sorun, tipik olarak Rocker Switch veya Selector Switch’te bir arıza olduğunu gösterir ve durumlarını belirlemek için bu anahtarlar test edilmelidir. Arızalı bir anahtar değiştirilmelidir.

Davlumbaz Aşağı Havalandırma Havalandırması Yukarı Çıkmıyor

Aşağı çekiş havalandırmasıyla ilgili bir sorun, normalde, süreklilik için bir Ohm ölçer ile test edilmesi gereken Rocker Switch ile ilgili bir sorunu gösterir.Bazı durumlarda, bu sorun Tahrik Motorunda bir arıza meydana geldiğinde veya yandığında da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda motorun bir Ohm metre ile süreklilik açısından test edilmesi gerekir.

Motor çalışıyor gibi görünüyor, ancak yavaş çalışıyorsa veya gergin görünüyorsa, kritik derecede aşınma ve yıpranmaya devam etmiş olabilir. Motor hala çalışıyor olsa da, yakında arızalanması muhtemeldir ve çalışmayı durdurmadan önce değiştirilmesi gerekir.

Davlumbaz Aşağı Havalandırma Havalandırması Aşağı Kaymıyor

Bu sorun, değiştirilmesi gereken arızalı bir Rocker Switch’ten kaynaklanır.

Davlumbaz Motoru aşırı gürültülü

Bu gürültü Tahrik Motorundan geliyor gibi görünüyorsa, motorda bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu bileşene bakım yapılamaz ve gürültü dayanılmaz ise değiştirilmesi gerekir.Gürültü ayrıca Egzoz Fan Motorunda bir sorunun göstergesi olabilir. Bu genellikle fan motoru yatakları aşırı aşınma durumuna ulaştığında meydana gelir. Motor milini elle hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu motor yerine sabitlenmiştir ve hareket etmemelidir. Hareket ederse, normal çalışması sırasında gürültü üretmeye mahkumdur. Motor yatakları tamir edilemez veya yağlanamaz ve motorun değiştirilmesi gerekecektir.Benzer şekilde, fan motoru ve fan motoru, yataklarının bozulmadığından emin olmak için kontrol edilmelidir.

Davlumbaz Tuş Takımı Tepki Vermiyor

Davlumbaz tuş takımı çalışmıyor gibi görünüyorsa, Dokunmatik Yüzey, Kullanıcı Kontrol ve Gösterge Panosu veya Ana Kontrol Panosu içinde bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu bileşenlerde yanma belirtileri olup olmadığı kontrol edilmelidir. Hasar görmüşlerse, değiştirilebilirler.

Davlumbaz Ocak Emisyonunu Dışarıya Atmaz

Davlumbaz tarafından yetersiz havalandırma genellikle Fan Motoru, Egzoz Fan Motoru veya Üfleyici Motorunda bir soruna işaret eder. Davlumbaz çalışırken bu parçaları görsel olarak inceleyebilirsiniz. Bu fan kanatlarından herhangi biri dönmüyorsa, söz konusu bileşen arızalanmıştır ve değiştirilmesi gerekecektir.Egzoz fan kanatlarında da fiziksel hasar olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bıçaklardan herhangi biri kırılır veya gevşerse, cihaz havalandırma veriminin bir kısmını kaybeder. Gevşek bir egzoz fan kanadı ile uğraşıyorsanız, denemeli ve sıkmalısınız. Bunu yapamıyorsanız, bıçak değiştirilmelidir.Fanların tümü tasarlandığı gibi çalışıyorsa, üfleme çarkına veya mahfazaya sıkışmış bir dış nesne olabilir. Ek olarak, üfleyici çark dönerken mahfaza ile temas ediyor olabilir. Üfleyici çark serbestçe hareket edemiyorsa, düzgün çalışabilmesi için tüm tıkanıklıklar çıkarılmalıdır.

Davlumbaz Filtrelerinin Kullanımını Anlama

Davlumbazın en önemli bileşenlerinden biri filtredir . Filtreler, pişirme işlemi sırasında açığa çıkan havadaki asılı yağ partiküllerini (veya diğer yabancı maddeleri) tutmaktan sorumludur. Havalandırmalı bir davlumbazla uğraşırken bu daha az sorun olabilir, çünkü mutfaktan gelen herhangi bir emisyon doğrudan havalandırmadan dışarıya aktarılır. Ancak yine de gres partiküllerinin fan veya motor tertibatına girmesini durdurmak gereklidir.Temelde yaygın olarak kullanılan 2 tip davlumbaz yağ filtresi vardır; kumaş filtreler ve metalik filtreler. Kumaş filtrelerin kullanım ömrü sınırlıdır ve düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir.

Düzenli olarak değiştirilmezlerse performansları bozulur ve yağ parçacıkları içlerinden geçerek davlumbaz mekanizmasına girebilir. Bu filtreler ayrıca bakteri üremesini çekme eğiliminde olduklarından mutfakta sağlık için tehlike oluşturabilirler.Buna karşılık, metalik filtreler bulaşık makinesinde kolayca temizlenebilir ve daha uzun ömürlüdür. Bu tip yağ filtresi, pişirme emisyonlarında bulunan herhangi bir yağı tutmak için çelik bir ağ kullanır.

Çoğunlukla metal filtreler, davlumbazınız için daha iyi uzun vadeli bir seçenektir.Bazı Sirkülasyon veya Devridaim tipi davlumbaz türleri, koku kontrolü yöntemi olarak aktif karbon/kömür filtreleri kullanır. Aktif karbonun genellikle kokuları ve emisyonları emmede etkili olduğu düşünülse de, sirkülasyonlu davlumbazlar her zaman en iyi seçenek değildir. Bu modda bir davlumbaz çalıştığında, pişirme işleminden kaynaklanan emisyonlar aslında mutfaktan atılmaz. Odaya geri gönderilmeden önce sadece karbon filtrelerinden geçirilirler. Zamanla, böyle bir davlumbazın performansı, özellikle pişirme sırasında büyük miktarda emisyonun açığa çıktığı durumlarda yetersiz kalabilir.

En İyi Davlumbaz Kurulum Sürecine Karar Verme

En baştan, dışarıdaki havaya yeterli havalandırmanın sağlanmasının, bu cihazın verimliliğini belirlemede ana faktör olduğu açıkça belirtilmelidir. Ancak davlumbazın performansını etkileyen tek faktör bu değildir. Ürün kılavuzunda verilen tüm kurulum yönergelerine her zaman dikkat etmeniz önerilir. Bu, kurulum sırasında doğru seçimleri yapmanıza ve cihazdan maksimum performans elde etmenize yardımcı olabilir.

Cihazı gerçekten kurmadan önce süreç için önemli olan tüm faktörlerin bir listesini yapın. Cihazı havalandıran hortumun uzunluğuna, davlumbazın monte edileceği yüksekliğe, havalandırma hortumunun çapına ve kurulumdan sonra cihazın erişilebilirliğine karar vermek önemlidir. Cihaz erişilemeyen bir yere kurulursa servis işlemi imkansız hale gelebilir. Yanlış kurulum, davlumbazın montaj amacını ortadan kaldırabilecek performans sorunlarına neden olabilir.

Uygun Davlumbaz Kanalı Seçiminin Önemi

Tamamen görünmese de kanal sistemi, davlumbaz kurulumunuzun ve performansınızın ayrılmaz bir parçasıdır. Çoğu zaman, davlumbazın tüm pişirme emisyonlarını çıkaramaması ve gürültü olmadan çalışamamasının cihazdaki kusurlarla hiçbir ilgisi yoktur. Bu problemler, uygun olmayan bir kanal boyutu kullanıldığında ortaya çıkabilir. Yanlış kanal konfigürasyonu hava akışını engelleyebilir ve davlumbazın yeterli şekilde havalandırılmasını önleyebilir.Esasen havalandırmanın amacı, pişirme sürecinden kaynaklanan herhangi bir emisyonun mutfak ortamından uzaklaştırılmasını ve evin dışına hızlı, sessiz ve verimli bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır.

Mantık, bu amaçlara ulaşmak için emisyonların mümkün olan en kısa mesafeyi kat etmesinin daha iyi olduğunu belirtir. Herhangi bir engelin veya kıvrımın varlığı, bu süreci yalnızca daha sıkıcı hale getirecek ve mutfaktan herhangi bir emisyonun hızlı ve verimli bir şekilde dağıtılmasını zorlaştıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör davlumbaz fanlarının ürettiği güçtür; kullanılan kanalın boyutu, davlumbazın egzoz fanı tarafından üretilen güce dayalı olmalıdır.Genel olarak, maksimum çıkarmayı sağlayabilecek kurulum işlemi sırasında izlenmesi gereken birkaç yönerge vardır.

  • Her zaman kanalın, kümes dışına veya çekilen havanın tahliye edileceği yere giden en hızlı ve en doğrudan yolu takip ettiğinden emin olun.
  • Mümkün olduğunca, kanalda dirsek kullanımından kaçının
  • Kanal boyutu, davlumbaz üzerindeki konektörlerin çekme kapasitesi ve boyutu analiz edildikten sonra seçilmelidir. Kanalın boyutunu asla küçültmeyin. Daima davlumbaz çıkışı ile tam olarak aynı boyutta olduğundan emin olun.
  • İdeal olarak, yuvarlak bir kanal, hava bu tür kanallarda daha kolay hareket ettiğinden en iyi performansı sağlar. Yuvarlak kanallar daha düşük titreşim, türbülans, enerji kaybı, gürültü üretir ve havanın daha hızlı geçmesini sağlar.
  • Mümkünse, esnek bir kanala kıyasla sert bir kanal seçmek çok daha tavsiye edilir.
  • Esnek bir kanal kullanmanız gerekiyorsa, mümkün olduğunca gergin olmasını sağlayın. Ayrıca mümkün olan her yerde düz tutulmasını sağlar.
  • Geri çekiş damperlerini ve duvar terminallerini seçerken ekstra dikkat edin, çünkü bu cihazlar hava direnci seviyelerini artıracaktır.

Ne Tür Kanallar Mevcuttur?

Genel olarak yaygın olarak kullanılan 3 tip kanal vardır; Yuvarlak Boru Kanalı, Düz Kanal veya Dikdörtgen Kanal ve Esnek Hortum Kanalı.Yuvarlak Boru Kanalı – Genellikle, alan kısıtlamasının olmadığı durumlarda yuvarlak bir kanalın varlığı ideal çözüm olarak kabul edilir. Bu tip kanal sistemi en az hava direncini sunar ve havalandırma en etkilidir.Düz Kanal veya Dikdörtgen Kanal – Genellikle alanın önemli olduğu durumlarda kullanılır. Göze batmaz ve dahası, bu tip kanallar kolaylıkla gizlenebilir. Esnek Hortum Kanalı – kurulum gereksinimlerine bağlı olarak dikdörtgen veya yuvarlak olabilir. Bu tür bir sistem, öncelikle sabit bir sistemin yerleştirilemediği durumlarda kullanılır. Çoğu zaman, belirli sorunların üstesinden gelmek için sabit bir sistemle birlikte kullanılabilir.

Basit Davlumbaz Bakım Prosedürleri

Filtreler – Birincil bakım görevlerinden biri davlumbaz filtrelerinin mümkün olan en iyi durumda tutulmasını sağlamaktır. Gümüş, metalik yağ filtresi, havadaki gres ve yağların tutulmasından sorumludur ve bunların egzoz veya fan havalandırmasına girmesini engeller. Bu filtreyi temizlemek nispeten basit bir iştir. Bu filtreyi çıkarın ve yaklaşık 10 dakika yağ giderme sıvısında bekletin. Yağ çözüldükten sonra filtreyi ılık su ve sabun karışımında yıkayabilirsiniz. Filtre daha sonra bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirilebilir ve normal bir yıkama döngüsünden geçirilebilir.

Davlumbazınız aktif karbon filtresi kullanıyorsa, bu her 3 veya 4 ayda bir değiştirilmelidir. İç kısımlar Davlumbazın iç yüzeyleri herhangi bir ticari yağ çözücü veya temizleyici ile temizlenebilir. (Temizlemeden önce üniteyi kapattığınızdan emin olun.) Temizleme spreyini doğrudan ampul/ampul yuvasına uygulamayın.Dış kısımlar Davlumbazın dış yüzeyleri yağ giderici/temizleyici ve aşındırıcı olmayan bir temizleme aleti ile temizlenebilir.Havalandırma Temizleme – Yağ veya yağ birikmesi olmadığından emin olmak için davlumbazı dışarıya bağlayan havalandırma deliğinin kontrol edilmesi de önemlidir.Ayrıca zaman zaman üfleyici çarkı da kontrol etmelisiniz. Bu bileşen yağlı ve kirlenebilir. Tekerlek bir yağ çözücü ile çıkarılabilir ve temizlenebilir.

Sorumluluk Reddi: Verilen bilgiler yalnızca kılavuz olarak hazırlanmıştır ve atılan adımlar farklı cihaz modelleri için değişiklik gösterebilir. Büyük onarımlar ve arıza bulma işlemleri için kalifiye bir mühendis kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22