Buzdolabı Nasıl Onarılır
Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç cihazdan biridir. Bir buzdolabının ne kadar zor çalışması gerektiğini düşünüyorsanız, aslında bu kadar seyrek bozulmaları oldukça şaşırtıcıdır. Nadiren de olsa buzdolabınız çalışmayı durdurur, yüksek bir onarım faturası ve tüm kayıp yiyeceklerinizi değiştirme masrafı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Korkma! Bu makale, buzdolabınızı ve dondurucunuzu kendiniz tamir etmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatmak için burada. Onarımın aslında oldukça kolay olduğunu, cihaz hakkında biraz bilgi ve biraz sabır gerektirdiğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Bazı temel bilgilerle başlayalım.

Buzdolabı Onarımı

Buzdolabınız , tüm gün, bütün gece yiyecekleri özenle serin veya donmuş halde tutan evin en önemli gücüdür . Bu nedenle, zaman zaman sıkıntılar yaşanması şaşırtıcı değildir. Buzdolabı tamirinin yalnızca profesyonel teknisyenlere bırakılmadığını öğrenmekten memnun olabilirsiniz. manuel tornavida ve akülü matkap gibi basit araçları ve elde edilmesi kolay ve ucuz parçalar kullanarak yaygın buzdolabı sorunlarını giderebilir .

 • Buzdolabı Sızdırıyor

  Mutfak zemininde su var mı? Buzdolabının iç katında gelişen havuzlar ne olacak? Sızdıran buzdolaplarını düzeltmek genellikle kolaydır, çünkü yalnızca birkaç olası suçlu vardır: kapı contaları, buz çözme tahliyesi ve tahliye tavası.

  Buzdolabı Kapı Contalarını Temizleyin veya Değiştirin

  Yumuşak kauçuk benzeri kapı contaları, düzgün bir şekilde sızdırmaz hale gelmezlerse alttan su sızdırabilir. İlk olarak contayı ve contanın temas ettiği buzdolabı bölümünü ılık, sabunlu suyla temizleyin. Bu işe yaramazsa, kapı contalarını tamamen değiştirin.

  Buzdolabı Tahliyesinin Buzunu Çözün veya Engelini Kaldırın

  Dondurucudan çıkan buz çözme tahliyesinin tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Görünür engelleri ortadan kaldırın. Tüpün altındaki engelleri kırmak için sıcak su kullanın.

  Soğutucu Tahliye Tavasını Temizle veya Temizle

  Buzdolabının altındaki tahliye tavası o kadar su dolu olabilir ki su dökülmeye başlamıştır. Drenaj tavasını sudan temizleyin. Tahliye tavasını çıkarırken ılık, sabunlu su ve yumuşak bir bezle temizleyin. Aşındırıcı maddeler kullanmayın.

  Tahliye tavası kokuyorsa veya küf lekeleri oluşmuşsa, suyu ısıtmak için 1:10’luk hafif bir ağartıcı solüsyonu kullanın. Tavayı değiştirmeden önce durulayıp kurutduğunuzdan emin olun.

 • Buzdolabı Çok Sesli

  Buzdolabınız gürültü yapıyor mu ? Evet, buzdolapları ses çıkarır. Beklenen ve normal olan, saklama kutusuna çarpan buz sesleri ve hatlar boyunca tıslayan soğutucudur. Yeni buzdolapları bile ses çıkarabilir.

  Ancak uğultu, uğultu, uğultu ve titreşim sesleri normal değildir, bu nedenle şu düzeltmeleri deneyin:

  Buzdolabı Seviyesi

  Buzdolabınızın, muhtemelen yıllar önce yerleştirilmiş dengeleme ayakları vardır. Eviniz eskidikçe ve mutfak zemininiz sarktıkça, buzdolabının ara sıra tekrar düzleştirilmesi gerekir. Bacakları döndürmek için bir anahtar kullanın. Kapıların yarıya kadar (45 derece) açıldığında kendi kendine kapanabilmesi tavsiye edilir. Bu nedenle, kapı yarı açıkken ayakları ayarlayın ve kapı sallanarak kapanana kadar ayarlamaya devam edin.

  Buzdolabını Ses Yalıtım Matı Üzerine Yerleştirin

  Buzdolabının altına giren ve bacaklardan zemine geçen titreşimi azaltan özel yoğun köpük paspaslar internetten satın alınabilir. Bu düzeltme, özellikle altınızda yaşayan insanlar buzdolabı gürültüsünden şikayet ediyorsa değerlidir.

  Veya buzdolabının dört ayağının her birinin altına titreşim önleyici pedler koyun. Pedleri yerleştirirken bir asistanın buzdolabını hafifçe geriye yatırmasını sağlayın, ardından diğer taraf için tekrarlayın. Buzdolabı üstünüze devrilebileceğinden, eğimli tarafta durmayın.

  Buzdolabının Buz Yapıcısını Ayarlayın

  Buzdolabınız her 10 ila 15 dakikada bir vızıltı sesi çıkarıyorsa ve her bir vızıltı yalnızca beş saniye sürüyorsa, buz yapıcı buz yapmaya çalışıyor olabilir ancak su kapalı olduğu için yapamıyor olabilir.

  Buz yapıcıyı kapatarak (açma-kapama düğmesiyle) veya buz sensörü kolunu kaldırarak buzdolabının vızıltısını durdurun. Genellikle lavabonun altında bulunan besleme vanasının açık olduğunu kontrol edin. Ayrıca, hattın hala buzdolabına bağlı olup olmadığını ve sızıntı yapmadığını görmek için buzdolabının arkasını kontrol edin.

  Buzdolabı Evaporatör Fan Grometlerini Değiştirin

  Fan, eşit bir sıcaklığı korumak için bobinlerden havayı dağıtmaktan sorumludur. Bu fan, aşınmış veya kırılmış lastik rondelalar nedeniyle tıkırdayabilir. Ucuz grometler çevrimiçi olarak mevcuttur.

  Evaporatör fanına dondurucu bölmenizin içinden erişebilirsiniz. Ünitenin fişini çekin, ardından tüm öğeleri ve rafları dondurucudan çıkarın. Bir tornavidayla dondurucunun en arkasındaki erişim kapağını açın ve fanı çıkarın. Eski rondelaları çıkarın ve yeni rondelalarla değiştirin, ardından fanı değiştirin ve sıkın.

 • Buzdolabı veya Dondurucu Yeterince Soğuk Değil

  Süt olması gerekenden daha hızlı bozuluyor mu? Elinizi tel rafa koyduğunuzda, olması gerektiği kadar soğuk gelmiyor mu?

  Buzdolabı Sıcaklık Ayarlarını Yapın

  Bu düzeltme bariz görünse de, yanlışlıkla daha yüksek bir sıcaklığa ayarlanmış olabileceğini unutmayın. Sadece bu değil, bazı buzdolabı sıcaklık ayarları kafa karıştırıcı.

  Bu termostatı buzdolabının içinde bulacaksınız. Buzdolabının kompresörü çalışana kadar termostatı mümkün olduğu kadar azaltın. Ardından termostatı gerekli sıcaklığa getirin.

  Buzdolabı Kapı Contalarını Kontrol Edin

  Buzdolabı kapı contalarının (veya contalarının) tüm soğuğu tutmak için mükemmel bir conta oluşturması gerekir.

  Kapı contaları düzenli olarak kirlenir. Bu nedenle, önce contaları ılık suyla temizlemeyi deneyin. Temizlenmiş contaların üzerine ince bir tabaka vazelin sürün. Bu işe yaramazsa, contaları değiştirin.

  Buzdolabı Kutusunu Tıkanıklık İçin Kontrol Edin

  Buzdolabına veya derin dondurucuya soğuk hava akışını engelleyen uzun parçalar yerleştirilmiş olabilir . Tüm uzun eşyaları arkadan uzaklaştırın. Buzdolabı kutusunun içindeki havalandırma deliklerinin yakınında veya çevresinde hiçbir nesne olmamalıdır.

  Temiz Buzdolabı Kondenser Bataryaları

  Kirli kondenser bobinleri, ünitenizin soğutma yeteneklerini azaltacaktır. Evcil hayvanı olan veya çok fazla trafiği olan evler için bobinleri iki ila üç ayda bir temizlemeniz önerilir.​

  Buzdolabını duvardan uzaklaştırın ve fişini çekin. Alttaki ızgarayı tipik olarak düz bir şekilde geri çekerek çıkarın. Çözülmeli. Altına ulaşabilecek kadar ince uzun bir aparata sahip bir ev veya mağaza elektrikli süpürgesi kullanın. Bir el feneri ile ilerlemenizi izleyerek bobinlerin etrafını dikkatlice süpürün. Çok kuvvetli bir şekilde iterseniz, bir bobinin kopması riskiyle karşı karşıya kalırsınız; bu, bir teknisyen gerektiren pahalı bir onarımdır.

  Buzdolabına Daha Fazla Ürün Ekleyin

  Gıda maddelerinin az olduğu dondurucular ve buzdolapları (özellikle süt sürahileri gibi büyük sıvı kapları), soğuğu tutan ve koruyan daha fazla ürünle dolu olanlar kadar soğuk kalmaz.

  Hızlı bir çözüm olarak, plastik sürahilere iki veya üç galon su ekleyin ve soğumaya bırakın. Daha fazla yiyecek satın alırsanız, soğutulmuş suyu gerektiği gibi yiyecekle değiştirin.

 • Buzdolabı Çok Soğuk veya Donuyor

  Buzdolabınızın ve derin dondurucunuzun soğuk olmasını istiyorsunuz . Ama çok fazla iyi bir şey mi oluyor? Termostatı yeniden ayarlamayı denedikten sonra, işte başka onarımlar.

  Buzdolabı Damperini Kontrol Edin

  Açık konumda sıkışmış bir damper tarafından kontrol edilmeyen soğuk hava sürekli olarak bölmeye girebilir. Damper, soğutma ve dondurma bölmeleri arasında bulunur ve termostat tarafından kontrol edilir.

  Buzdolabı Termostatını Değiştirin

  Buzdolabı termostatları çevrimiçi olarak kolayca elde edilebilir. Kapınızın içinde veya arkasında model numaranızı bulun, ardından uyumlu bir termostat sipariş edin.

  1. Önce buzdolabının fişini çekin, ardından soğutma bölmesini açın.
  2. Bir yıldız tornavida kullanarak soğutma bölmesinin üst kısmında (kutunun içinde) bulunan kapağı çıkarın. Genellikle, bunu tutan birkaç vidadan fazlası yoktur.
  3. Aynı tornavidayı kullanarak plastik kontrol tertibatı kapağını çıkarın.
  4. Buzdolabına kablolarla bağlı olduğu için kapağı yavaşça kaldırın. Termostat, bakır tellere ve plastik bir kılcal boruya bağlı bronz renkli bir metal cihaz olacaktır.
  5. Bu noktada, yeni termostatla çoğaltabilmeniz için kablo düzeninin bir fotoğrafını çekmeyi yararlı bulabilirsiniz. Kabloları elinizle düz bir şekilde dışarı çekin ve boruyu çıkarın.
  6. Yeni termostat kurulumu bire bir değiştirmedir: ikiye katlanan ve bir terminale bağlanan iki siyah kablo; bir turuncu tel; ve bir yeşil topraklama kablosu.
  7. Kılcal boruyu takın.
  8. Montaj kapaklarını eşleşen vidalarla değiştirin.

Bir yorum

 1. Mahir Ozcan

  siemens KD56NAW32N/17 solo buzdolabimin kapisi acilinca ic aydinlatma led lambalari pirpir ediyor,ariza nedeni ve tamiri nasil yapilir.tesekku ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi