Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır
Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır

Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır ?

Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır ? Bulaşık makinesiyle ilgili basit sorunlar, bulaşıkları kimin elde yıkayacağıyla ilgili ev içi münakaşalar gibi daha büyük sorunlara yol açabilir. Bulaşık makinenizi nasıl tamir edeceğinizi öğrenmek harika bir yaşam becerisidir ve size para, zaman ve tartışmadan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ve barbeküde övünebileceğin onur nişanlarından biri. Bu nedenle, bulaşık makineniz dolmuyor veya zeminden sızdırıyor olsun, sitemizdeki bilgiler sorunu teşhis etmenize ve ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Bulaşık Makinesi Onarımı

Taşan Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır

Bulaşık makinesi havzasında bulunan şamandıra tertibatı, su leğende yükseldikçe yüzen daire şeklinde bir cihazdır. Su belirli bir yüksekliğe ulaştığında, takılı taşma şamandıra anahtarı bulaşık makinesine suyu kesmesi için sinyal verir. Şamandıra hareket etmiyorsa veya anahtar çalışmıyorsa, su taşana kadar yükselmeye devam edecektir.

 1.  Şamandırayı Düzelt

  Şamandırayı “çıkartmak” için elinizle birkaç kez kaldırın ve indirin. Anahtarı etkinleştirmek için şamandıranın serbestçe hareket etmesi gerekir. Bu olmuyorsa veya şamandıra gözle görülür şekilde hasar görmüşse, tüm şamandıra grubunu değiştirin.

 2.  Taşma Şamandıra Anahtarını Kontrol Edin

  Şamandıralı anahtar, düşük voltajlı elektrik akımına izin veren veya kesen küçük bir röle anahtarıdır. Şamandırayı kaldırın ve dikkatlice dinleyin. Sert metalik bir tık sesi duyarsanız, anahtarın kendisinin doğru çalışıyor olma ihtimali yüksektir. Değilse, bu ucuz parçayı değiştirin.

 3.  Taşma Şamandıra Anahtarını değiştirin

  Kapatma prosedürlerini gerçekleştirdikten sonra anahtarı bulun. Çok kolay olması gereken eski anahtarı açın ve yeni anahtarı uygun yere takın.

  İp ucu

  Şamandıra anahtarına erişim noktaları modeller arasında farklılık gösterir, bu nedenle konumu bulmak için kullanıcı el kitabınıza bakın. Modelinize bağlı olarak, makinenin arkasında veya önünde, parmak vuruşunun altında bulunabilir.

Sızdıran Bulaşık Makinesi Kapağı Nasıl Onarılır

Bulaşık makinenizin kapağının altından veya yanlarından su damlıyorsa, büyük olasılıkla kapı contanız artık düzgün çalışmıyor ve değiştirilmesi gerekiyor. Makine iyi çalıştığı halde kapınız sızdırabilir veya taşma sorunları ile bağlantılı olarak sızdırıyor olabilir.

 1.  Kapı Engellerini Kontrol Edin

  Kapı rastgele zamanlarda sızdırıyorsa, bunun nedeni makineyi yanlış yüklemiş olmanız olabilir. Alt rafa yanlara doğru yerleştirilen büyük parçalar, kapının sıkıca kapanmasını engelliyor olabilir. Sonuç olarak su dışarı sızabilir. Büyük eşyaları kapıdan uzak bir yere yükleyin.

 2.  Kapı Contasını Çıkarın ve Temizleyin

  Contayı elinizle dışarı çekin. Kalıntılar contanın yapışmasını önleyeceğinden, kanalı yumuşak bir bulaşık deterjanı ve ılık su karışımıyla temizleyin. Kanalı kurumaya bırakın.

  Contayı kanala geri bastırın. Bulaşık makinesinde bir deneme çalıştırması yapın. Sızıntı hala mevcutsa, contayı değiştirme zamanı gelmiştir.

 3.  Contayı Değiştirin

  Yeni contayı düzleştirmek için düşük ısıda bir saç kurutma makinesi kullanın, çünkü paketteyken kırışacak ve katlanacaktır.

  Contayı, üstten başlayıp sol ve sağ taraflara doğru çalışarak kanala bastırın. Kapıyı kapatmadan önce contayı iki kez kontrol edin. Sızıntıları izlerken bir test çalışması için bulaşık makinesinde döngü yapın.

Tahliye Etmeyen Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır

Bulaşık makinesi tahliye olmadığında veya yavaş tahliye olduğunda , makinenizde muhtemelen elle temizleyebileceğiniz bir tıkanıklık vardır.

 1.  Lavabo ve Tahliye Tüpünü Kontrol Edin

  Önce mutfak lavabosuna bakın . Lavabonuz ve bulaşık makineniz ortak bir drenaj sistemini paylaşır. Bulaşık makinesi gideri tıkalıysa, lavabo da tıkanmış olabilir.

  Lavabonun altındayken, bulaşık makinesinin tahliye borusunun (oluklu plastik boru) bükülmediğinden emin olun. Bulaşık makinesinden tahliyeye kadar düzgün bir eğride çalışmalıdır.

 2.  Tahliye Filtresini Kontrol Edin ve Temizleyin

  Bulaşık makinenizin tahliye filtresini makinenin alt kısmındaki lavaboda kontrol edin. Bazı yiyecek parçacıkları filtreden geçer, ancak daha büyük parçacıkları engellemek için tasarlanmıştır. Partikülleri dışarı çekerek filtreyi temizleyin (filtreye zorlamayın).

  Görünür partikül yoksa, kafesin üstündeki iki vidayı sökerek filtre kafesini çıkarın. Kafesi çıkardıktan sonra tıkanıklıkları giderin.

 3.  Tahliye Tüpünü Temizleyin

  Makineyi kapatın ve çıkarın. Makinenin arkasına takılı plastik tahliye borusunu bulun. Ayırın ve tüpe üfleyin. Hava serbestçe akmıyorsa, tüp tıkanmıştır.

  Bir lavaboda zorla su akıtarak tüpü temizleyin. Bloğun temizlenmesi zorsa veya tüp hasarlı görünüyorsa, yeni bir tane satın alın.

İyi Temizlenmeyen Bir Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır

Bulaşık makinenizi tam döngüde çalıştırıp, yalnızca kurutma döngüsünden sonra kurumuş, yapışmış yiyecekleri keşfetmek sinir bozucu olabilir. Bulaşık makinenizin değiştirilmesi gerekiyor mu? Belki değil. Bulaşıkları iyi temizlemeyen makineler için hayati sprey kollarını temizlemenize ve tıkanıklığı açmanıza yardımcı olan bu prosedürü izleyin.

 1.  Püskürtme Kollarını Temizleyin

  Su mineral birikimine yol açar. Tüm püskürtme kollarını çıkarın ve mineral birikintilerini gidermek için sirkeye batırın .

 2.  Giriş Valfini Değiştirin

  Ayak parmağı erişim panelini çıkarın. Giriş valfine bağlanan su hattını çıkarın. Pense ile pirinç bağlantı parçasını çıkarın. Ardından altıgen somun anahtarıyla valf braketini makineden çıkarın. Takılı elektrik kablo demetini çıkarın.

  Dişlere ilk önce Teflon bandı sarmaya dikkat ederek yeni giriş valfi tertibatını takın. Düzeneği ve ayak vuruşunu tekrar takın.

Bulaşıkları Kurutmayan Bir Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır

Tam bir döngüden sonra bile bulaşıklar hala ıslak veya nemli mi? Makinenin alt kısmında, lavaboda bulunan bu metal at nalı şeklindeki ısıtma elemanı kurutma işlemlerinden sorumludur. Bu ısıtma elemanı nispeten ucuzdur ve değiştirilmesi kolaydır.

 1.  Isıtma Elemanını ayırın

  Makineyi kapatın, bağlantısını kesin ve arkasına erişebilmek için yuvasından çıkarın.

  Makinenin arkasında, ısıtma elemanı terminallerine bağlanan iki kabloyu bulun. Düz uçlu bir tornavida ile kabloları yavaşça gevşetin. Telleri, konumlarına dikkat ederek (sol veya sağ) zemine yerleştirin.

  Bir anahtarla iki plastik tespit somununu sökün. Boyutlar değişebilir, ancak genellikle 3/4 inçlik bir anahtar kullanırsınız.

 2.  Isıtma Elemanını Çıkarın

  Makinenin önüne gidin ve yarıya kadar yuvasına geri itin. Kapıyı açın ve alt rafı çıkarın. Isıtma elemanını çıkarın. Zaten arkadan gevşettiğiniz için, bu sadece onu kaldırmak meselesidir.

 3.  Isıtma Elemanını Değiştirin

  Bulaşık makinesi ısıtma elemanının değiştirilmesi tersine çalışır. Yavaşça uygun alana oturtun ve bulaşık makinesinin arkasına gidin. Tespit somunlarını sıkın, ardından kabloları bağlayın. Çatlamalarını önlemek için tespit somunlarını dikkatlice sıktığınızdan emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi