Çamaşır Makinesi Nasıl Onarılır ?

Çamaşır Makinesi Nasıl Onarılır

Çamaşır Makinesi Nasıl Onarılır ? Bu yazıda, çamaşır makinenizdeki sorunları nasıl gidereceğinizi açıklayacağız ve yaygın arızalar için bazı hızlı onarımları anlatacağız. Çamaşır makinesinin tamire mi ihtiyacı var? Bu uzman kendin yap tavsiyesiyle çamaşır makinesinde sık görülen sorunları giderin ve düzeltin. Çalışmayan, durulamayan, doldurmayan veya sıkmayan bir yıkayıcı için adım adım talimatlar içerir.

Çamaşır Makinesi Onarımı

Çalışmayan Bir Çamaşır Makinesini Onarma

Tüm çamaşır makinesi arızalarının en temelidir: Makine çalışmıyor. Giysileri çamaşır makinesinin lavabosuna koydunuz, “AÇIK” düğmesine bastınız veya kadranı çevirdiniz ama hiçbir şey olmuyor.

 1.  Makinenin Takılı Olduğundan Emin Olun

  Yıkayıcının arkasındaki güç kablosunu fişe takılı olduğundan emin olmak için kontrol edin. Yıkayıcıların kuvvetli hareketleri nedeniyle, özellikle yük dengesiz olduğunda, makineler hareket edebilir. Bir makine hareket ettiğinde, güç kablosunu yanlışlıkla çıkarabilir.

  Bağlarla kısaltılan iplerin ucu yoktur. Bu durumda, daha fazla esneklik sağlamak için kabloyu çözün.

 2.  Devre Kesiciyi Kontrol Edin

  Yıkayıcının devre kesicisi kapalı mı? Bir devre kesiciyi sıfırlamak için elektrik servis panelini bulun . Doğru devre kesiciyi bulun, “KAPALI” yönünde çevirin ve ardından “AÇIK” konumuna geri getirin.

 3.  Kapağı Kontrol Edin

  Ön yükleyici yıkayıcınızın kapak anahtarı arızalı olabilir. Bu, makineye kapının düzgün bir şekilde kapatıldığını ve suyla doldurmaya başlamanın uygun olduğunu bildiren kapı çerçevesi alanıdır. Kapağı kapatın ve kapaktaki parçanın makine üzerindeki parçaya bağlanmasını izleyin. Üst kısım alt kısma oturmalıdır.

  Üstten yükleyiciniz varsa, makineyi “AÇIK” konuma getirerek ve ardından bir kalemin kör ucuyla deliğe iterek kapağı test edin. Düzgün çalışıyorsa, kapak açık olduğu halde su dolmaya başlamalıdır.

Giysileri Temizlemeyen Bir Çamaşır Makinesini Onarma

Bu, çamaşır makinesinin en sinir bozucu sorunlarından biri olabilir, çünkü bunu ancak çamaşırları tam bir döngüden geçirdikten sonra fark edersiniz. Giysilerinizi yıkadıktan sonra çıkarın ve tiftik , saç ve diğer hafif döküntülerle kaplı sözde temiz giysilerinizi bulursunuz.

 1.  Aşırı Yüklemeyi Kontrol Edin

  Yıkayıcınızı aşırı yüklemekten kaçının. Aşırı dolu bir yıkayıcı, temiz durulama suyunun deterjanı ve kalıntıları çekmesi için yeterli alana sahip değildir. Belirli yük maksimumları için kullanıcı el kitabına bakın.

 2.  Deterjanı Ayarlayın

  Daha az deterjan kullanın. Çok fazla deterjan, tiftik ve diğer kalıntıları giysiyi dışarı çekmek yerine tekrar giysinin üzerine bırakabilir.

 3.  Evcil Hayvan Ürünlerini Ayrı Yıkayın

  Battaniyeler, kedi ve köpek yatakları gibi evcil hayvanlarla ilgili eşyaları yıkayın ve oyuncakları giysilerin geri kalanından ayrı olarak çiğneyin. Evcil hayvan yükü özellikle kirliyse, yıkamadan sonra çamaşır makinesi küvetini elle temizleyin.

Dönmeyen Bir Çamaşır Makinesini Onarma

Bu çok yaygın çamaşır makinesi sorunuyla, lavabonun suyu boşaltıldı, ancak dönmeyi reddediyor. Yüksek hızda döndürmek, giysideki suyu sıkarak kurutucuda kurutulabilmesini sağlayan eylemdir.

 1.  Giysileri Yeniden Dağıt

  Giysileri çamaşır makinesi küvetinde yeniden dağıtmaya çalışın. Yıkayıcı dengede olmadığında, siz giysiyi yeniden dengeye getirene kadar otomatik olarak duracaktır. Giysiyi yeniden dağıttıktan sonra kapağı tekrar kapatın. Yük dağılımı doğruysa makine otomatik olarak dönmeye başlamalıdır. Havlu, çarşaf gibi emiciliği yüksek malzemeler ve kot pantolon ve kazak gibi kalın giysiler içeren yükler genellikle dengesiz hale gelir.

 2.  Makinenin Düz Olduğundan Emin Olun

  Makinenin zemindeki seviyesini kontrol edin. Seviye dışı bir makine dönmeyi durdurur; Bu eylem, güvenlik için çamaşır makinenize programlanmıştır. Su terazisi ile makinenin seviyesini kontrol edin ve ayakları ayarlayarak makineyi tekrar aynı seviyeye getirin. Bu işe yaramazsa, zemini yeniden düzleştirmeniz veya yıkayıcının altına düz bir platform eklemeniz gerekebilir.

 3.  Uygun Drenajı Sağlayın

  Drenajı ve drenaj hortumunu kontrol edin. Küçük parçalar makinenin drenaj sistemini tıkayabilir. Yıkayıcının tahliye pompasını çıkarmadan kontrol edebilirsiniz. Son olarak, makinenin arkasından bir drenaj noktasına giden drenaj hortumu tıkanmış olabilir.

Yüksek Ses Çıkaran Çamaşır Makinesini Tamir Etme

Daha can sıkıcı çamaşır makinesi sorunlarından biri, çalkalama veya sıkma döngüleri sırasında yıkayıcının çarpma, gıcırdatma veya boğuk sesler çıkarmasıdır. Bu tür bir hareket yıkayıcıya zarar verebileceğinden ve yeni sorunlar yaratabileceğinden, bu sorunu mümkün olan en kısa sürede onarın.

 1.  Küvet Yataklarını Yağlamayı veya Değiştirmeyi Düşünün

  Kazanın hemen altında bulunan kazan yatakları aşınmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Çamaşır makinesi gıcırdıyorsa, küvet yataklarının yağlanması gerekebilir.

 2.  Kayışı Kontrol Edin

  Çamaşır makinesi motor tahrik kayışı veya kasnağı aşınmış olabilir. Bu, motora ulaşmak için makinenin önemli bir bölümünü ayırmanız gereken oldukça kapsamlı bir onarımdır. Pompa kasnağı kayışı çatlamış, aşınmış veya başka bir şekilde şekli bozulmuş olabilir. Çoğu zaman kayış da yanan lastik gibi kokar.

Çalkalamayan Bir Çamaşır Makinesini Onarma

Çamaşır makineleriyle ilgili yaygın bir sorun, makinenin lavabosu veya küvetinin suyla dolması, ancak merkezi karıştırıcının hareket etmemesidir.

Ajitasyon, giysiyi temizleyen ileri geri harekettir. Bu eylem, karıştırıcı adı verilen merkezi plastik koni şeklindeki cihaz tarafından gerçekleştirilir. Küçük plastik yönlü çarklar (“köpekler” olarak da bilinir) karıştırıcının üst kısmını alt kısma bağlar.

 1.  Dişlilerin İşlevini Test Edin

  Makine çalkalama modundayken kapağı açın. Kapak açıkken makinenin durmaması için bir kalemin kör ucuyla kapak anahtarına basın. Makine normal çalkalama sesleri veya hatta bir gıcırdama sesi çıkarıyorsa, ancak karıştırıcı hareket etmiyorsa, dişliler aşınmış veya kırılmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

 2.  Makineyi Sıfırla

  Makinenizin yıkayıcı motoru elektrik çarpmasından etkilenmiş olabilir ve sıfırlanması gerekiyor. Tüm markaların farklı sıfırlama prosedürleri vardır; motor sıfırlama hakkında bilgi için kullanıcı el kitabınıza bakın. Örneğin, birçok General Electric çamaşır makinesi, makinenin fişini çekmenizi, tekrar prize takmanızı, ardından kapağı 12 saniye içinde altı kez kaldırıp indirmenizi, kapak anahtarının manyetik bağlantısını kırmak için kapağı en az 2 inç yükseltmenizi gerektirir.

Su Dolduran Ama Boşaltmayan Bir Çamaşır Makinesini Onarma

Pek çok ev sahibi, çamaşır makinesinin kapağını kaldırıp bulanık gri suyla dolu bir küvette yüzen kıyafetleri keşfetmek gibi tatsız bir deneyim yaşadı. Makineyi yeterince erken yakalarsanız, su hala sıcak veya ılıktır.

 1.  Kalıntı Ara

  Makinenizin pompası bir parça kumaş veya yıkama ile ilgili başka bir madde ile tıkanmış olabilir. Suyu bir mutfak ölçü kabı ile boşaltın ve ardından makinenin fişini çekin. Ön paneldeki vidaları çıkarın. Makineyi yukarı doğru eğin ve daha kolay erişim için makinenin önünü 2×4 tahta veya tuğla üzerine destekleyin. Makinenizin pompa gövdesi kolayca görülebilir, bu da pompada tıkanıklık olup olmadığının değerlendirilmesini kolaylaştırır. Eğer öyleyse, pompadaki tıkanıklığı nazikçe açmak için pense kullanın.

 2.  Tahliye Tüpü Kontrol Edin

  Alternatif olarak, tıkanıklık, pompaya giden oluklu boruda bulunabilir. Tüpün kelepçesini açın. Yakınınızda bir kova veya çöp kutusu bulundurun, çünkü bu tüp suyla doldurulacaktır. Suyu boşaltmak. Hortumda tıkanıklık varsa bu genellikle hortumun ucunda olur. Elle veya pense ile dışarı çekin.

Titreşen, Sallanan veya Yürüyen Bir Çamaşır Makinesini Onarma

Çamaşır makineniz çalışırken, özellikle sıkma döngüsü sırasında, şiddetli bir şekilde sallanabilir veya titreyebilir , çoğu zaman makinenin yürümesine neden olabilir. Bu, üstten yüklemeli makinelerden daha hızlı sıkma döngüsüne sahip yüksek verimli bir makineniz varsa telaffuz edilebilir . Yürüyen makineler çok tehlikelidir çünkü su hatlarından veya drenaj hattından ayrılabilirler veya güç kablosunda zorlanarak elektrik yangınına neden olabilirler. 1

 1.  Makinenin Dengeli Olduğundan Emin Olun

  Makinenizin yeniden dengelenmesi gerekebilir. Makinenin seviyesini yandan yana ve önden arkaya değerlendirmek için bir baloncuk seviyesi kullanın. Makinenin bacaklarını yukarı veya aşağı çevirerek makinenin seviyesini yeniden ayarlayın. Yalnızca iki ayarlanabilir ön ayağı olan kurutucunun aksine, çoğu çamaşır makinesinin dört ayarlanabilir ayağı vardır.

 2.  Herhangi Bir Bağlantı Kayışını Sıkın

  Yıkayıcı-kurutucu kümeleme kombinasyonlarında, bağlantı kayışları gevşeyerek ünitenin şiddetli bir şekilde sallanmasına neden olabilir. Kurutma makinesi yıkayıcıdan düşebileceğinden bu tehlikeli bir durum olabilir. Bağlantı kayışlarını sıkın veya gerekirse kayışları değiştirin.

 3.  Yükün Dengeli Olduğundan Emin Olun

  Çamaşır yıkayıcının sallanmasının klasik ve en kolay tamir edilebilir nedeni dengesiz bir yüktür. Uzun, ağır eşyaları bir tarafta toplanmamaları için merkezi karıştırıcının etrafına sarın. Büyük öğeleri eşit büyüklükteki öğelerin diğer tarafına taşıyın.

 4.  Titreşim Önleyici Bir Ped düşünün

  Titreşim önleyici bir ped satın almayı düşünün . Bağımsız testler, 3 inç kalınlığındaki pedlerin sallanma ve titreşimi azaltmak için mükemmel bir iş çıkardığını göstermiştir. 2 Ucuz olmasa da, titreşim önleyici pedler, evinizin zemininde yıkayıcı titreşiminin iletimini azaltmak için değerli bir araç olabilir.

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Şimdi Servisi Ara