Çöp Öğütücü Arızaları
Çöp Öğütücü Arızaları

Çöp Öğütücü Arızaları Giderme Rehberi

Çöp Öğütücü Arızaları Çöp imhası olması harika bir şey. Lavabonuzun tıkanmasından endişe etmeden tabaktaki artık yiyecekleri fırçalayabilir ve gidere atabilirsiniz. Çöp imhası için birden fazla bileşen vardır, bu da işlerin yanlış gitmesini kolaylaştırır. Bazı yaygın sorunlar, çöp atma işleminizi etkisiz hale getirebilir. Bu yaygın bertaraf sorunları sizin için bir rahatsızlık yaratır ve potansiyel olarak pahalı boru hasarlarına neden olabilir.

Çöp Öğütücü Arıza Giderme

1. Sıkışan Çöp İmhası

Sıkışan çöp atıkları uğultu sesi çıkaracak ve su ve sıvıların ya lavaboya geri dönmesine ya da lavabodan yavaşça boşalmasına neden olacaktır. Sıkışmış bir çöp atma, çöp atma bıçaklarının dönmesini engelleyen bir şeyin sonucudur.

Çöp imhalarını sıkıştıran en yaygın suçlular:

  • meyve kabukları
  • Yumurta kabukları
  • lifli sebzeler
  • katı ve sıvı yağlar
  • Kemikler
  • Gıda dışı ürünler

Bir çöp öğütücüsünü tıkayabilecek diğer şeyler arasında, tahliyeyi suyla yıkamamak ve bir seferde çok fazla yiyecek atığını boşaltmaya çalışmak yer alır. Çöp imha bıçakları, düzenli olarak temizlenmediklerinde de etkisiz olabilir.

2. “Çalışmayan” Bir Çöp İmhası

Çöp öğütücünüzü açarsanız ve “çalışmıyor ise, sessizlik birkaç farklı soruna işaret edebilir. Elden çıkarmadaki bir fiş gevşemiş olabilir veya sıfırlama düğmesi dışarı fırlamış olabilir. Belki de bertarafa giden elektrik anahtarının değiştirilmesi gerekiyor. Devre kesici veya motor aşırı yüklenmiş olabilir veya sıfırlanması gerekebilir. Motorun ölmüş olması bile mümkündür. Elektrikle ilgili bir sorunsa, yerel elektrikçinizi aramalısınız.

3. Sızdıran Çöp İmhası

Çöp atıkları üstten, yandan ve alttan bulaşık makinesine, sıhhi tesisat sisteminin geri kalanına veya tahliye borusuna sızabilir.

Çöp imha contaları bazen sızdırabilir, bu durumda düzeltilmesi çok kolaydır. İmha sızıntıları genellikle bir O-ring’in değiştirilmesi gerektiği veya bazı parçaların sıkılması gerektiği anlamına gelir. Her şey sızıntının nereden geldiğine bağlı. Sızıntı, lavabo flanşından veya başka bir yerden geliyorsa, daha maliyetli ve karmaşık bir sızıntı onarımına ihtiyacınız olabilir. Bazen üniteyi değiştirmek daha mantıklıdır.

  • Aşınmış bir O-ring, conta veya flanş
  • Bertaraf çevresinde kayıp macun sızdırmazlığı
  • Bulaşık makinesi veya tahliye borusu ile yanlış bağlantılar

4. Boşaltmayan Çöp İmhası

Düzgün çalışan bir çöp imhası ile bıçaklar gıda atıklarını hızla parçalar ve sıvılar hızla boşa gider. Lavabonun içine su ve yiyecek biriktiğini fark ederseniz, bıçakların kör olduğu veya borunun daha aşağısında bir tıkanıklık olduğu anlamına gelebilir.

5. Vızıldayan Bir Çöp İmhası

Çöp atma işleminiz vızıldadığında ve başka bir şey yapmadığında, çöp atma işlemi ya tıkanmıştır ya da imha işlemi, yiyecek atıklarını yeterince hızlı parçalamak için çok yetersizdir. Bazen uğuldayan çöp atma işlemleri, zayıf bir elektrik bağlantısından da kaynaklanabilir.

6. Kokulu Bir Çöp İmhası

Zamanla, çöp öğütücünüzde yiyecek parçacıkları birikecek ve keskin, hoş olmayan kokular yayacaktır. Bu kokular, atma işleminizde herhangi bir sorun olduğunu göstermez, sadece iyi bir temizliğe ihtiyacı olduğunu gösterir. Kokuları gidermek için bertarafın içinde kabartma tozu ve sirke kullanın. Devam ederlerse, elden çıkarma işlemini ayırmanız gerekebilir.

7. Bulaşık Makinesine Boşaltan Bir Çöp İmhası

Çöp atma işleminiz bulaşık makinenize bağlıysa, içine su ve yemek artıklarının sızma ihtimali olabilir. Bu tür bir sızıntı olduğunda, yanlış kurulmuş bir bulaşık makinesi hattı sorumludur.

8. Duman Çıkaran Çöp İmhası

Çöp öğütücüsünden çıkan duman iyiye işaret değildir. Sigara içen bir çöp imhası, çöp imha motorunun arızalandığının bir işaretidir. Aynı zamanda çöp atma işleminde kısa devre olduğu anlamına da gelebilir.

9. Gürültülü Bir Çöp İmhası

Alışılmadık sesler çıkaran bir çöp imhası genellikle sorunludur. En yaygın ses, metal taşlama sesidir. Bu taşlama sesi, bıçaklara sıkışmış bir şeyin, çöp öğütücünün eksik bir parçasının veya yanlış yerleştirilmiş çöp öğütücünün bir bölümünün sürtünmesinin sonucudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi