Samsung Bulaşık Makinesi Hata Kodu E9

Samsung Bulaşık Makinesi Hata Kodu E9 çamaşır makinesinde E9 Hatası 2009 yılına kadar kullanıldı. Modern teknolojide, LE – sızıntısı anlamına gelir. Sebepler ve arızalar aynıdır, ancak çalışma sırasında üretici hata kodlarını birkaç kez değiştirmiştir. Size E9 hatasının tahtada ne anlama geldiğini, sorunu kendiniz nasıl çözeceğinizi ve bu durumda bir uzmanı çağırmanın daha iyi olacağını söyleyeceğiz.

Samsung Bulaşık Makinesi E9 Hatası

Samsung Bulaşık Makinesi Hata Kodu E9 Program başlat düğmesi çalışmıyor.

 1. Deterjanlar düğme konektörlerine girdi ve sıkıştı.
 2. Düğmeye basılamaz çünkü içerden sıkışmıştır.
 3. Düğmeye giden kontaklarda kısa devre vardı.

Düğmeli panelin sökülmesi ve temizlenmesi gerekir. Düğmenin temas noktalarını kontrol edin, yanmışlarsa – değiştirilmeleri gerekir.

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu LE, LE1, E9

Siz, her zamanki gibi, yıkamayı başlattınız ve bir süre sonra, zeminde kirli su birikintisi ve Samsung çamaşır makinesinin ekranında E9, LE, LC veya LE 1 kodunu buldunuz. Bazen LE / E9 hatası, açıldıktan hemen sonra hemen görüntülenebilir:

 • programın başlamasından birkaç saniye sonra;
 • birkaç dakika içinde: önce Samsung makinesi aynı anda suyu doldurur ve boşaltır, ardından LE hatası verir.

Dış kaçakların görülmediği ortada hiçbir neden olmadan yıkama ya da durulama aşamasında bir hata meydana gelir.

Ekranı olmayan Samsung modellerinde bu hatayı Biot 60 ° C sıcaklık göstergeleri ve soğuk yıkama yanıyor ve tüm mod göstergeleri yanıp sönüyor .

Kod çözme hatası

LE, LC, Е9, LE1 kodları, Samsung çamaşır makinesinde depodan su sızması veya kendiliğinden boşalmasıyla aynı şeyi ifade eder. Seviye sensörü (basınç şalteri) birkaç dakika içinde üst üste makinenin tamburundaki su seviyesinde bir düşüş tespit ederse, LE, E9, vb. Yanacaktır.

NOT! E9 hata kodlaması, Samsung’un 2007’den önce piyasaya sunulan ilk modelleri için tipiktir.

Aquastop ile donatılmış Samsung rondelalarda, bulaşık makinesinin altındaki tepside bulunan sızıntı sensörü (şamandıra) da sızıntıya tepki veriyor. Tepside su çıkarsa, şamandıra açılır, çamaşır makinesi yıkama işlemini durdurur ve ekranda hata kodunu görüntüler.

LE hataları, kendi başımıza düzeltilebilecek önemsiz arızaların yanı sıra, çözmek için profesyonel bilgi ve tecrübe gerektiren ciddi arızalara neden olabilir.

Hata LE, E9 – hangi durumlarda kendiniz düzeltebilirsiniz

 • Tahliye hortumunu kontrol edin, bu şekilde bir tahliye varsa, küvet veya tuvalete bir son vermeyi unutmuş olabilirsiniz. Ya da hortumun lağım akmasıyla birleştiği yerde.
 • Samsung çamaşır makinesi kurulumdan sonraki ilk yıkamadan sonra hemen su alır ve tahliye eder ve ardından LE veya E9 kodu görüntülenirse, olası bir neden kendiliğinden boşalmasıdır. Kanalizasyona boşaltma hortumu bağlantısını kontrol edin. Bağlantı noktası tank seviyesinin altındaysa ve hortum kanalizasyon sistemine “girmeden” önce üst devreyi yapmazsa, su çamaşır makinesinden yer çekimi ile gider. Makinenin drenajını doğru şekilde bağlayın veya çamaşır makinesinin montaj servisini profesyonel bir usta tarafından kullanın .
 • Son yıkamadan sonra drenaj filtresini temizlemeniz mümkündür. Sıkıca kapatıldığından ve suyun geçmesine izin vermediğinden emin olun.
 • Samsung daktiloda deterjan tepsisinden su akıyorsa ve LE, E9 veya LE1 hatası oluşuyorsa, dispenser bölmelerini tıkanma açısından kontrol edin. Tepsiyi nadiren durularsanız, toz veya durulama yardımcısı tepsideki karşılık gelen bölmeleri tıkayabilir ve suyun bunkerden zemine döküleceği gibi gidecek hiçbir yeri yoktur.
 • Deterjan dağıtıcısından köpük çıktıktan sonra bu hatanın oluşması iki şeyi işaret edebilir. İlk olarak, tozla ilgili olası sorunlar hakkında. Kalitesiz ise, otomatik makine gibi daktilolarda kullanım için uygun değilse veya “at” dozunu doldurduysanız, deterjan tepsisinden gelen köpük yıkama makinesinin normal bir reaksiyonudur. Pudra ile sorunu düzeltin ve LE hatası bir daha olmaz. İkincisi, gözenekli veya kabarık şeyleri yıkarsanız, toz miktarını 2 kat azaltın. Gözeneklilik, dağıtıcıdan suyla köpük şeklinde kendini gösteren ve çamaşır makinesinin ekranındaki hataları arttıran köpürmeye katkıda bulunur.
 • Çamaşır makinesinin içindeki boruların bağlantılarını kontrol edin: tepsiden çamaşır makinesinin tankına ve tanktan pompaya. Kelepçeler gevşemiş olabilir ve bağlantılar sızıntı yapar.
 • Hata ilk kez belirirse, makineyi 5 – 10 dakika elektrik şebekesinden ayırmayı deneyin ve sonra tekrar takın. Kontrol modülünde bir arıza olması mümkündür – çamaşır makinesinin “beyni” ve yeniden başlatma yardımcı olacaktır.
 • Kanalizasyon veya su borusu gibi başka bir şeyin akıp akmadığını kontrol edin. Bu, Samsung çamaşır makinesinin tepsisinde suyun görünmesine, aquastop’un tetiklenmesine ve LE hatasının oluşmasına neden olur.
 • Basınç şalterine ve tavadaki kaçak sensörüne giden kablo halkalarının tüm bağlantılarını ve bağlantılarını kontrol edin (Samsung makinenizin tasarımında bir su tutucu varsa). Taşınmış olabilirler. O zaman düzeltilmeleri gerekir.

Bu ipuçları E9, LE veya LE1 hatasını çözmediyse, bu bir arızaya neden olur ve çamaşır makinenizin profesyonel onarım gerektirmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi