Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Beko Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri
Beko Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri

Beko Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri

Beko Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri bulaşık makinesi sorun giderme serisine ait bulaşık makinenizde bir sorun varsa, aşağıdaki tablo büyük yardım alacaktır. İlk sütundaki belirtiyi bulun, arızaya neyin neden olabileceğini analiz edin ve son sütundan sorun giderme bilgilerini kullanarak düzeltmeyi deneyin.

Beko Bulaşık Makinesi Arızaları

BELİRTİLER OLASI NEDENLER ÇÖZÜMLER
Lekelenme  / kötü temizlik sonuçları Yetersiz miktarda deterjan Özellikle tam yükler yıkarken veya sert suda deterjan miktarını artırın.
Sert su. Su yumuşatıcı dozajını artırın. Ek deterjan kullanın, durulama maddesi dozajını artırın.
Püskürtme kolları temizlemeye ihtiyaç duyar Püskürtme kollarındaki nozul deliklerini kontrol edin. Bir toprak parçacığıyla tıkanabilirler. Periyodik olarak kontrol edin ve temizleyin.
Yanlış yükleme. Doğru yükleme prosedürleri için kullanım talimatlarını izleyin. Bulaşıkları yıkayın, böylece su spreyi tüm kirli yüzeylere ulaşır. Su püskürmesini engelleyeceğinden, sepetleri aşırı derecede aşırıya kaçmayın.
Yetersiz su doldurma. Şebeke su basıncını kontrol edin
Filtre sisteminin temizlenmesi gerekiyor. Birikmiş veya birikmiş gıdaları çıkarın. Periyodik olarak kontrol edin ve temizleyin.
Oversudsing – Sıvı bulaşık deterjanı ile birlikte yıkama. Bulaşık deterjanını çıkarmak için parçaları bulaşık makinesine koymadan önce iyice durulayın.
Küçük parçacıklar (gıda veya deterjan)  ürünleri Suya ulaşmayan yüzeyler, bulaşık makinesi aşırı kalabalık. Su eyleminin bulaşıklar tarafından engellenmediğinden emin olun. Birikmiş veya birikmiş gıda veya deterjan için filtre sistemini kontrol edin. Bulaşık makinesini doğru şekilde yükleyin. Filtre sistemini temiz tutun.
Yetersiz su doldurma. Şebeke su basıncını kontrol edin
Toz deterjan çok uzun veya olumsuz koşullarda saklanır. Toz deterjanı satın aldıktan sonra bir ila iki ay içinde kullanın. Bir seferde bir kutu açın. Her kullanımdan sonra her zaman dökme ağzını kapatın. Serin, kuru bir yerde saklayın.
Durulama yardım kaynağı boşaldı. Dağıtıcıya durulama yardımcısı ekleyin.
Paslanmaz çelik parçaların çukurlanması Tuzlu veya yüksek oranda asidik gıdalarla veya çözünmemiş veya yüksek konsantre deterjanla uzun süreli temas. Gümüş cila ile lekeleri çıkarın. Rewash. Kullandıktan sonra hemen yıkayın ya da hemen yıkanmayacaksa ön yıkama yapın. Çatal sepeti aşırı yüklemeyin.Doğrudan sofra takımına deterjan dökmekten veya dökmekten kaçının.Dağıtıcı kabının düzgün şekilde kapatıldığından emin olun.
Bulaşıklar kuru değil Yanlış yükleme. Tüm malzemelerin iyi drenaj için uygun şekilde eğilmesi için yükleyin.Yemeklerin ve / veya gümüş eşyaların yuvalanmasından kaçının.
Durulama yardım kaynağı boşaldı. Sıvı durulama maddesi ekleyin.
Züccaciye çizikler Bazı cam malzemelerle su veya kimyasal reaksiyon. Genellikle, cam malzeme ile reaksiyona giren yumuşak veya yumuşatılmış su ve alkali yıkama çözeltilerinin bazı kombinasyonlarından kaynaklanır. Zayıf durulama, aşırı yükleme ve aşırı sıcaklık ile hızlandırılabilir. Durum her zaman önlenebilir olmayabilir. Aşındırma olasılığını en aza indirmek için, minimum miktarda deterjan kullanın.
Uygun programın kullanımı.
Durulama yardımcısı kullanımı da yardımcı olabilir.
Deterjan dağıtıcısında deterjan kekleri. Toz deterjan kullanıyorsanız, dağıtıcıda nem olabilir. Toz deterjan eklemeden önce dağıtıcının kuru olduğundan emin olun. Hemen bulaşık makinesini çalıştırınız.
Jel deterjan kullanıyorsanız, deterjan kullanmadan önce çok uzun bir süre dağıtıcıda bırakılabilir. Jel deterjan ekledikten sonra bulaşık makinesini çalıştırınız. Deterjanın dağıtıcıda kurumasına izin vermeyin.
Hatalı kapak. Aşırı doldurmayın. Kapak sıkıca kapanmalıdır. Sığdırmak için kapağı kontrol edin.
Yanlış yükleme. Dağıtıcının önüne büyük parçalar koymayın.
Eski deterjan. Bir ila iki ay içinde deterjan kullanın. Tazeliği garantilemek için, deterjanları gerektiği gibi satın alın ve bir kereden fazla bir veya iki kez almayın. Serin, kuru bir yerde saklayın.
Tavaların ve bardakların kırılması ve kırılması Yanlış yükleme. Kullanım talimatlarını izleyerek dikkatli yükleyin.
Züccaciye diğer tabaklara değmeyecek şekilde yerleştirin. Bulaşık makinesini dikkatlice çıkarın.
Bulaşık makinesinde koku Yemekler sadece iki veya üç günde bir yıkanır. Bir yıkama birikene kadar ön yıkama döngüsünü günde en az bir kere kullanın veya bulaşık makinesini yüklemeden önce bulaşıkları yıkayın.
Kirli bir filtre sistemi kötü bir kokuya katkıda bulunabilir. Filtre sistemini temizleyin.

Beko bulaşık makineleri farklılıkları ne olursa olsun, tamir edilme şekilleri aynıdır. Aşağıdaki tablo, bu cihazların karşılaşabileceği en yaygın arızaları listelemekte ve bir sorunu çözebilecek eylemler önermektedir.

Beko bulaşık makinesi sorun giderme

Türk ev aleti ve tüketici elektroniği tarafından üretilen temel bulaşık makineleri, Beko’yu oldukça güvenilir bulmuş olsalar da, zaman içerisinde arızaya eğilimli olarak büyümektedirler. Sorun giderme tavsiyesi gerekiyorsa, aşağıdaki bilgileri deneyin. Bulaşık makinesi tamirinde daha önce hiç tecrübeniz olmasa bile cihazı tamir etme şansı verir.

HATA SEBEB OLMAK TELAFİ
Makine çalışmıyor. Güç kablosu takılı değil. Güç kablosunun takılı olup olmadığını kontrol edin.
Sigorta üflenir Evindeki sigortaları kontrol et.
Su kesildi. Su giriş musluğunun açık olduğundan emin olun.
Makinenin kapısı açık Makinenin kapısını kapattığınızdan emin olun.
Açma / Kapama düğmesine basılmaz. Makineyi Açma / Kapama düğmesine basarak açtığınızdan emin olun.
Yemekler temiz yıkanmaz Bulaşık makinelerine düzenli olarak yerleştirilemez. Bulaşıkları doğru yükle
Seçilen program uygun değil. Daha yüksek sıcaklığa ve döngü süresine sahip bir program seçin.
Çarklar sıkışmış. Programı başlatmadan önce, alt ve üst çarkları serbestçe döndürdüğünden emin olmak için elle çevirin.
Pervane delikleri tıkalı. Alt ve üst pervane delikleri limon tırtılları gibi yiyecek kalıntılarıyla tıkanabilir. Pervaneleri düzenli olarak temizleyin
Filtreler tıkalı. Filtre sisteminin temiz olup olmadığını kontrol edin. Filtre sistemini düzenli olarak temizleyin
Filtreler yanlış yüklenmiştir. Filtre sistemini kontrol edin ve doğru şekilde kurulduğundan emin olun.
Sepetler aşırı yüklenmiştir. Sepetleri kapasitelerini aşan fazla yüklemeyin.
Deterjan uygun olmayan koşullarda saklanır. Toz deterjan kullanıyorsanız, deterjan paketini nemli yerlerde saklamayın.
Mümkünse kapalı bir kapta saklayın . Depolama kolaylığı için tablet deterjanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Deterjan yeterli değildir. Toz deterjan kullanıyorsanız, bulaşık makinenizin kirlilik derecesine ve / veya program tanımlarına göre deterjan miktarını ayarlayın. Optimum sonuçlar için tablet deterjanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Durulama yardımı yeterli değildir. Durulama yardım göstergesini kontrol edin ve gerekirse durulama maddesi ekleyin. Makinede yeterli miktarda durulama maddesi varsa durulama yardım ayarını artırın.
Deterjan dağıtıcısı kapağı açık bırakılır. Deterjan eklendikten sonra deterjan kutusunun sıkıca kapatıldığından emin olun.
Döngünün sonunda yemekler kuru değil Bulaşık makinelerine düzenli olarak yerleştirilemez. Yemeklerinizi, içinde hiç su birikmeyecek şekilde yerleştirin.
Durulama yardımı yeterli değildir. Durulama yardım göstergesini kontrol edin ve gerekirse durulama maddesi ekleyin. Makinede yeterli miktarda durulama maddesi varsa durulama yardım ayarını artırın.
Program bittikten hemen sonra makine boşaltılır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenizi hemen boşaltmayın. Kapıyı biraz açın ve bir süre içerideki buharı boşaltmak için bekleyin. Parçaların soğuması için soğuduktan sonra tabağı boşaltın. Alt sepetten boşaltma işlemini başlatın.Böylece, alt sepetteki parçaların üzerine üst sepetin üzerindeki bir parça üzerinde su damlaması engellenir.
Seçilen program uygun değil. Durulama sıcaklığı kısa süreli programlarda düşük olduğundan, kurutma performansı da düşük olacaktır. Daha yüksek kurutma performansı için daha uzun süreli programları seçin.
Mutfak gereçlerinin yüzey kalitesi bozulur. İstenilen yıkama performansı bozulmamış yüzeylere sahip mutfak gereçlerinde elde edilememekte ve hijyen açısından da bu tür eşyaları kullanmak uygun değildir. Ayrıca, bozulmamış yüzeylerde su kolaylıkla akamaz. Bu mutfak gereçlerinin bulaşık makinesinde yıkanması önerilmez.
Çay, kafe veya ruj lekeleri tabaklarda kalır Seçilen program uygun değil. Daha yüksek sıcaklığa ve döngü süresine sahip bir program seçin.
Mutfak gereçlerinin yüzey kalitesi bozulur. Çay ve kafe lekeleri veya diğer boya lekeleri, bozulmuş yüzeylere nüfuz ettiklerinde bulaşık makinesinde temizlenemeyebilir. İstenilen yıkama performansı bozulmamış yüzeylere sahip mutfak gereçlerinde elde edilememekte ve hijyen açısından da bu tür eşyaları kullanmak uygun değildir. Bu mutfak gereçlerinin bulaşık makinesinde yıkanması önerilmez.
Deterjan uygun olmayan koşullarda saklanır. Toz deterjan kullanıyorsanız, deterjan paketini nemli yerlerde saklamayın.
Mümkünse kapalı bir kapta saklayın . Depolama kolaylığı için tablet deterjanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Kireç izleri tabaklarda kalır ve cam eşyası puslu bir görünüm kazanır Durulama yardımı yeterli değildir. Durulama yardım göstergesini kontrol edin ve gerekirse durulama maddesi ekleyin. Makinede yeterli miktarda durulama maddesi varsa durulama yardım ayarını artırın.
Su sertliği düşük veya tuz seviyesi yetersiz Besleme suyunun sertliğini uygun şekilde ölçün ve su sertlik ayarını kontrol edin.
Tuz kaçağı var. Tuz eklerken tuz doldurma deliğinin etrafına tuz dökmemeye dikkat edin. Dolum işlemini tamamladıktan sonra tuz haznesi kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun. Makinenin içine dökülen tuzu temizlemek için ön yıkama programını çalıştırın.Kapağın altında kalacak tuz granülleri ön yıkama sırasında çözülecek ve kapak gevşeyecek şekilde programın sonunda kapağı tekrar kontrol ediniz.
Makinede farklı bir koku var Filtreler tıkalı. Filtre sisteminin temiz olup olmadığını kontrol edin. Filtre sistemini düzenli olarak temizleyin
Kirli bulaşıklar bulaşık makinesinde 2-3 gün bekletilir. Eğer bulaşıkları yıkadıktan hemen sonra makineyi çalıştırmayacaksanız, bulaşıkları temizleyin ve her 2 günde bir deterjan olmadan Ön yıkama programını çalıştırın. Bu gibi durumlarda, makinede koku birikmesini önlemek için makinenin kapağını tamamen kapatmayın. Piyasada bulunan koku gidericiler veya makine temizleyicileri de kullanabilirsiniz.
Pas, renk bozulması veya yüzeyde bozulma Tuz kaçağı var. Tuz metal yüzeylerde bozulmaya ve oksidasyona neden olabilir. Tuz eklerken tuz doldurma deliğinin etrafına tuz dökmemeye dikkat edin. Dolum işlemini tamamladıktan sonra tuz haznesi kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun.Makinenin içine dökülen tuzu temizlemek için ön yıkama programını çalıştırın. Kapağın altında kalacak tuz granülleri ön yıkama sırasında çözülecek ve kapak gevşeyecek şekilde programın sonunda kapağı tekrar kontrol ediniz.
Tuzlu yiyecek kalıntıları uzun bir süre tabaklarda kaldı. Bu gibi gıdalarla kirlenmiş gümüş eşyaların makinede bekletilmesi halinde, ön yıkamayla kirlerin temizlenmesi veya bulaşıkların bekletilmeden yıkanması gerekir.
Elektrik kurulumu topraklanmamış. Makinenizin gerçek topraklama hattına bağlı olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde, üründe yaratılan statik elektrik, gözenekler oluşturan metal parçaların yüzeylerinde yaylara, yüzeydeki koruyucu kapağın çıkarılmasına ve renk bozulmasına neden olur.
Ağartıcılar gibi yoğun temizleyiciler kullanılır. Metal yüzeylerdeki koruyucu örtü hasar görür ve çamaşır suyu gibi temizleyicilerle temas ettiği zamandaki verimliliğini kaybeder. Yemeklerinizi çamaşır suyu ile yıkamayın. Özellikle bıçak gibi metal parçalar amaçlanan kullanımlar dışında başka amaçlar için kullanılır. »> Bıçakların kenarlarındaki koruyucu kapak, açılabilir teneke kutular gibi amaçlarla kullanıldığında hasar görebilir. Metal mutfak gereçlerini kullanım amacına göre kullanmayınız.
Gümüş eşyalar düşük kaliteli paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu gibi eşyalar üzerindeki korozyon kaçınılmazdır; bulaşık makinelerinde yıkanmamalıdırlar.
Zaten paslanmış mutfak eşyaları bulaşık makinesinde yıkanır. Paslanmış bir parçadaki pas, diğer paslanmaz çelik yüzeylere geçebilir ve bu yüzeylerde korozyona neden olabilir. Bu gibi eşyalar bulaşık makinelerinde yıkanmamalıdır.
Deterjan deterjan dağıtıcısından kalır Deterjan eklenirken deterjan dağıtıcısı nemliydi Deterjan dağıtıcısının deterjanla doldurmadan önce iyice kurumasını sağlayın.
Deterjan yıkama işleminden çok önce eklenmiştir. Yıkamanın başlamasından kısa süre önce deterjan eklemeye dikkat edin.
Yıkama sırasında deterjan kutusu kapağının açılması engellenir Bu kapları, deterjan dağıtıcı kapağının açılmasını ve makineye giren suyun çarklardan korunmasını önleyecek şekilde yerleştirin.
Deterjan uygun olmayan koşullarda saklanır Toz deterjan kullanıyorsanız, deterjan paketini nemli yerlerde saklamayın.
Mümkünse kapalı bir kapta saklayın . Depolama kolaylığı için tablet deterjanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
Pervane delikleri tıkalı. Alt ve üst pervane delikleri limon tırtılları gibi yiyecek kalıntılarıyla tıkanabilir. Pervaneleri düzenli olarak temizleyin
Bulaşıklar çizilir Tuz kaçağı var Tuz eklerken tuz doldurma deliğinin etrafına tuz dökmemeye dikkat edin. Dökülen tuz çiziklere neden olabilir. Dolum işlemini tamamladıktan sonra tuz haznesi kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun. Makinenin içine dökülen tuzu temizlemek için ön yıkama programını çalıştırın. Kapağın altında kalacak tuz granülleri ön yıkama sırasında çözülecek ve kapak gevşeyecek şekilde programın sonunda kapağı tekrar kontrol ediniz.
Su sertliği düşük veya tuz seviyesi yetersiz Besleme suyunun sertliğini uygun şekilde ölçün ve su sertlik ayarını kontrol edin.
Bulaşık makinelerine düzenli olarak yerleştirilemez. Bardakları ve diğer cam eşyaları sepete yerleştirirken, diğer kaplara değil, sepetin veya cam destek telinin kenarlarına veya raflarına yaslamayın. Yıkama sırasında suyun etkisiyle camların birbirine veya başka bulaşıklara çarpması, yüzeylerinde kırılmalara veya çizilmelere neden olabilir.
Bir leke  elle sildikten sonra çıkarılamayan süt lekesine benzeyen camlarda kalır Cam ışığa işaret edildiğinde mavimsi bir gökkuşağı görünümü oluşur .
Aşırı durulama yardımcısı kullanılır. Düşük durulama yardımcısı ayarı. Durulama yardımcısı eklerken dökülmüş durulama yardımını temizleyin.
Yumuşak su nedeniyle camda korozyon meydana geldi. Besleme suyunun sertliğini uygun şekilde ölçün ve su sertlik ayarını kontrol edin. Besleme suyunuz yumuşaksa (<5 dH), tuz kullanmayın. Daha yüksek sıcaklıklarda yıkanan programları seçin (örneğin 60-65 ° C). Ayrıca piyasada bulunan cam koruyucu deterjanları da kullanabilirsiniz.
Makinede köpük Yemekler elle yıkama deterjanı ile yıkanır, ancak makineye yerleştirilmeden önce yıkanmaz. El yıkama deterjanları köpük önleyici içermez. Bu kapları makineye yerleştirmeden önce el ile yıkamanıza gerek yoktur.Kaba toprağı musluk suyu altında bulaşık kağıdına, bir kâğıt mendil veya çatal ile kaldırmak yeterli olacaktır.
Durulama yardımcısı eklenirken durulama yardımcısı makineye döküldü. Doldurduğunuzda durulama makinesinin makineye dökülmemesine dikkat edin. Dökülmüş durulama bezini bir kağıt mendili / havlu yardımıyla temizleyin.
Durulama haznesi kapağı açık bırakılır. Durulama yardımcısı ekledikten sonra durulama yardımcı haznesinin kapağının kapalı olduğundan emin olun.
Mutfak eşyaları kırılmıştır Bulaşık makinelerine düzenli olarak yerleştirilemez. Bulaşıkları doğru yükle
Sepetler aşırı yüklenmiştir. Sepetleri kapasitelerini aşan fazla yüklemeyin.
Programın sonunda su bulaşık makinesinde kalır Filtreler tıkalı. Filtre sisteminin temiz olup olmadığını kontrol edin. Filtre sistemini düzenli olarak temizleyin
Deşarj hortumu tıkalı / engellenmiş.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

2 Yorumlar

  1. Durmuş

    Temiz çıkmıyor Bulaşıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi