Anasayfa / Beyaz Eşya Hata Kodları / Bosch bulaşık makinesi hata kodu e09
Bosch bulaşık makinesi hata kodu e09

Bosch bulaşık makinesi hata kodu e09

Bosch bulaşık makinesi hata kodu e09

Bosch bulaşık makinesi hata kodu e09 Bosch bulaşık makineniz E09 hata kodu gösteriyorsa, derhal sorunu gidermeniz gerekir çünkü bu arıza ciddi sayılır.

Bosch bulaşık makinesinin e09 hatasını ortaya çıkarmanın nedeni nedir? Bu ne demek?

Bulaşık makinesinin ünlü bir Alman markası olan Bosch’un E09 hatası, ısıtma elemanının kırılması hakkında bilgi verir. Yanmış. Bulaşık makinelerinin ısıtıcısı, çamaşır makinesinin bir bölümünden farklıdır, çünkü sirkülasyon pompasına entegre edilmiştir ve ayrı olarak değiştirilemez. Çoğu zaman pompa ile değiştirilmelidir.

Önemli! E09 hata kodu sadece üçüncü nesil makinelerde programlanmıştır. Bu nedenle, uygun bir yedek parça satın almak için cihazınızın modelini tam olarak bilmek önemlidir.

Nadir durumlarda, bu hata, sıcaklık sensörünün veya kontrol kartının arızalanmasından ve ayrıca ısıtma elemanından kabloya modülde bir arıza olması durumunda oluşabilir.

Isıtıcının yanmasının 3 nedeni vardır:

 1. Isıtıcıda su var. Görünen sızıntı noktalarından ısıtıcıya geçebilir. Çoğu zaman, bu yer, bulaşık makinesi gövdesi ve filtre camı arasına yerleştirilmiş bir lastik banttır.
 2. Drenaj filtresi tıkalı. Tıkanmalar nedeniyle su depoya yavaş yavaş girer ve ısıtma elemanı aşırı ısınır. Hızlı aşınmaya yol açar.
 3. Sert su ve ölçek. İyon değiştiricide yeterli tuz yoksa, su sertleşir. Isıtıldığında, ısıtma elemanı üzerinde ölçek oluşur. Zamanla, çiçek uzun süreli bir su ısıtmasına ve ısıtıcı kırılmasına neden olur.

Isıtıcının değiştirilmesi

Bosch bulaşık makinesinin ısıtma elemanını kontrol etmek ve değiştirmek zor değildir. Bunun için bir çapraz tornavida, bir multimetre ve yeni bir ısıtma elemanına ihtiyacımız var. Ana zorluk, ısıtıcının sirkülasyon ünitesine bağlanması ve ısıtma elemanının sökülmesi için, bu üniteden kurtulmaktır. Bulaşık makinesinin neredeyse tamamen sökülmesinin gerekli olduğu anlamına gelir. Bu seni durdurmazsa çalışmaya başla.

Suyu bulaşık makinesinden ayırın

Bulaşık makinesini elektrikten ayırın

Boşaltma hortumunu ayırın1. Çalışmanın bu aşamasında, Bosch bulaşık makinesi kanalizasyona, su kaynağına ve elektriğe bağlı olduğundan, her şeyden önce, cihazı belirtilen birimlerden ayırın.

plastik klipsleri bulaşık makinesinde çıkarın

bulaşık makinesindeki vidaları sökün2. Ardından, vücudun kenarlarında bulunan plastik klipsleri çıkarın ve makinenin ön kısmını sökün.

 

ince dar metal paneli sökün3. Bundan sonra, bulaşık makinesinin kapağının altında bulunan ince dar metal paneli sökün.

 

Isı yalıtım malzemesini çıkarın4. Isı yalıtım malzemesini çıkarın ve bir kenara koyun.

Paleti tutan vidaları gevşetin

Paleti tutan vidaları gevşetin5. Paleti tutan vidaları gevşetin.

bulaşıkları yıkamak için sepetleri çıkar6. Bulaşık makinesi kapağını açın ve bulaşık sepetlerini çıkarın.

Alt sprinkler kaldır

çöp filtresi camını sökün

metal örgü kaldırmak7. Alt sprinkler’ı çıkarın ve çöp filtre camını sökün. Ayrıca, temizleme gövdesinin tabanında bulunan metal ağları da çıkarın.

Dolaşım ünitesini tutan 4 vidayı sökün8. Dolaşım ünitesini gövdenin yanından tutan 4 vidayı sökün.

9, bulaşık makinesinin arkasında yere iyi emici bir bez koyun ve arka duvarda “ev asistanı” koyun.

Doldurma ağzını dolaşımdan ayırın

paleti çıkarmak10. Doldurma ağzını dolaşım ünitesinden ayırın ve paleti çıkarın.

Paleti çok kendinize doğru çekmeyin, ona bağlı parçalara daha fazla serbest erişim sağlamak için biraz dışarı çekmeniz yeterlidir.

Boşaltma pompasını saat yönünde çevirin, çıkarın ve aşağı indirin. Dolaşım ünitesini çengelli bağlantı elemanlarından sökün, bu yüzden dikkatli olun.

 • Boşaltma hortumunu ayırın ve üniteyi çekin ve fişleri tellerle gevşetin.
 • Isıtma elemanını dolaşım ünitesine sabitleyen kelepçeyi sökün ve fişleri kablolarla birlikte sökün. Talaşları çıkarmadan önce, montaj sırasında kafanızın karışmaması için bir fotoğrafını çekin.
 • Yeni ısıtıcıyı ambalajından çıkarın ve eski yonganın yerine koyun, tüm talaşları kontaklara takın.

Belki de sorun ısıtma elemanından kaynaklanmadı. Bu nedenle, kendinizi sakinleştirmek için, yeni parçayı koymadan önce bir multimetre kullanarak eski parçanın direncini ölçün. Son aşamada, bulaşık makinesini ters sırada toplayın ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Onarım bitti!

İlginizi Çekebilir

Electrolux bulaşık makinesi hata kodu i51 i59 i5A i5F

Electrolux bulaşık makinesi hata kodu i51 i59 i5A i5F

Sayfa İçindekiler Electrolux bulaşık makinesi hata kodu i51 i59 i5A i5FElectrolux bulaşık makinesinin ayarlarının sıfırlanma …

6 Yorumlar

 1. Esra eser

  Merhaba! Profilo BM 4282EG serisi bulasik makinem E09 arıza verdi servis geldi 450 yapılır motor yanmış dedi..daha uygun parça ve işçilik için yardımınıza ihtiyacım var

  • Adept

   Ortalama rakamdır,cihazı görmeden net fiyat sunmak Zor

 2. esat

  Servis degiştirdiginde ne kadar fiyatı

  • Adept

   çagrı merkezimizden bilgi alınız

 3. Nihat

  E 09 hata kodu Öncelikle çok üzüldüğümü ve böyle bir markanın büyüklüğüne güvenerek aldığımız beyaz eşyalarımız bu şekilde bir arıza yapıp sonrasında ki geri dönüş yorumlarını okumak hoş değil tabikide bu zaman da 500-600 gibi bir tamir servis bedeli çıkması çok fazla ve üzücü zorluklarla aldığım beyaz eşyamı çok seviyorum bosh denildiği zaman insan başka bir güveniyor.ama servisten bununla ilgili indirim yardım talep ediyorum. Teşekkürler

 4. Harun Solak

  Bosch aldık pişman olduk. Öncesinde yerli bir markayı yıllarca kullandık tık etmedi artık bu eskidi yenisini alalaım dedik 2.yılını doldurur doldurmaz habire arıza arıza . Yazık Bosch gibi bir markaya hiç yakışmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi