Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabının Dondurucu Bölmesindeki Fan Çalışmıyor ?
Buzdolabının Dondurucu Bölmesindeki Fan Çalışmıyor

Buzdolabının Dondurucu Bölmesindeki Fan Çalışmıyor ?

Buzdolabının Dondurucu Bölmesindeki Fan Çalışmıyor ? Bir buzdolabının dondurucu bölmesindeki fan, buzdolabının işletim verimliliğini etkiler. Tüm buzdolabına gelen soğuk hava, dondurucu bölmeden kaynaklanır ve daha sonra dondurucu bölme fanı yardımıyla aşağıya doğru sirküle edilir. Dondurucu bölmesi fanı veya evaporatör fanı arızalandığında, her iki bölmedeki sıcaklık artar. Küçük bir sorun giderme ile, arızalı evaporatör fanınızın nedenini gerekirse değiştirmesi nedenini belirleyebilirsiniz.

Buzdolabı Fanı Çalışmıyor ?

Fan çalışmıyorsa, buzdolabının fişini çekin ve evaporatör fan kapağını çıkarın. Çoğu durumda sorun, evaporatör fanının, fan kanatlarındaki buz birikmesi nedeniyle serbestçe çalışamaması gerçeğidir. Bazen, metal kanatlarla donatılmış fanlar söz konusu olduğunda, fan kanatlarından biri ya da birkaçı, metal fan örtüsüne karşı sıkışmasına neden olacak şekilde bükülmüştür.

Buzdolabı fan motoru çalışmıyor

Buz birikmesi durumunda, buzun kolayca erimesini sağlamak, motor sargıları zarar görmediği sürece sorunu çözecektir. Sorun fan kanatları bükülmüşse, fan bıçağını değiştirin. Bıçağı düzeltmeyi denemeyin, çünkü dengenin dışında kalır. Bazen sorun motor yataklarında kir birikmesi olabilir ve iyi nüfuz eden yağ atışı sorunu çözebilir.

Arızalı Fan Motorunu Değiştirme

Evaporatör fan motorları çok az akım çekerler ve uzun ömürlüdürler, ancak fan kanadı sıkışıp dönemediğinde kendilerini yakabilirler. Fan bıçağı serbestçe dönüyorsa ancak fan çalışmıyorsa, fan kablolarının fandaki bağlantısını kesin ve dijital veya analog multimetre kullanarak motor sargılarında devamlılık olup olmadığını kontrol edin. Sarım boyunca süreklilik yoksa, sarım kötüdür ve fan motoru aksamını değiştirmeniz gerekir. Fan genellikle üç veya dört vida ile tutulur. Eski fanı çıkarın ve tam olarak değiştirilmesini sağlamak için yanınızda cihaz parçaları deposuna götürün.

Buzdolabı Fan Motorunun Arızası

Fan motoru fiziksel ve elektriksel olarak Tamam’ı kontrol ediyorsa, fan motoru terminallerinde voltaj olup olmadığını kontrol edin. Voltaj varlığını kontrol etmek için dijital veya analog multimetrenizi AC voltaj fonksiyonuna ayarlayın ve timsah klipslerini kullanarak test uçlarını bağlayın. Test uçlarını, klipslerin birbirine ya da buzdolabı kabinine temas etmeyecek şekilde yerleştirin. Buzdolabını takın ve sayaç okumaya dikkat edin. 120 volt okumalıdır. Sıfır volt değerinin okunması, fan motoruna ulaşan voltaj olmadığı anlamına gelir. Sorun gidermeye devam etmeden önce buzdolabını fişten çekin.

Buzdolabı Fan Motoru Neden Çalışmaz

Fan motoruna ulaşan voltaj, fan motoru ile termostatik kontrol arasında kopmuş bir kablodan kaynaklanamaz, ancak kırık kablolar nadirdir. Kırık bir kablo olup olmadığını kontrol etmek için termostatik kontrolü soğutucu dolabından çıkarın ve tellerin her iki ucu arasında devamlı okuma yapın. Kablolar Tamam durumda ise, termostatik kontrolü değiştirin. Tam olarak yenisini almak için eskisini yanınıza alınız.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

5 Yorumlar

 1. fıkret

  oda ıyomızerın ıcıne kokuyu nerden bulabılırım

 2. Ferudun

  Buzdolabı arızası servis geldi fan bozuk dedı 450 TL istedi ben fazla buldum yaptırmadı fanı kendim soktum servise goturdum abi fan calısmıyo dediler napmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 3. celik

  slm aleykum ben Almanya’dan yazıyorum malum burası tamir edilmiyor eddirsende yenisi kadar tutuyor neyse derin dondurucu no furost siemens dolabım var yeni fan çalışmıyor içinde buz donmustu erittik ve tekrar denedik yine çalışmıyor sokup test ettik fan saglam ceryan gelmiyor fanin kendisine ama dolap çalışıyor sadece fana elektrik gelmiyor neden bana detaylı bilgi veririseniz sevinirim tskr

  • Kapıda buton var ise arızalı olabilir, buz var dediniz, dolabı 24 saat dinlendirin kapıları açık şekilde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !