Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Mikrodalga Kaç Watt Kullanır ?
Mikrodalga kaç watt kullanır

Mikrodalga Kaç Watt Kullanır ?

Mikrodalga kaç watt kullanır ? Evde kullanılan modern cihazların çoğu, saatte 0.7 ila 1.2 kilowatt arasında değişen kapasiteye sahiptir (kWh). Ek seçeneklerin, örneğin, konveksiyon, ızgara veya diğerleri, genellikle birim zaman başına harcadığı enerji miktarını arttırır: bu durumda, mikrodalga gücü 1,2 ila 2 kWh olabilir.

Mikrodalga Fırın Elektrik Kullanımı

Mikrodalga fırınlar normal fırınlara oranla 4’te 3 daha az güç harcamaktadırlar. Örneğin elektrikli bir fırın 1000-1500 Watt’lık elektrik enerjisi harcarken, mikrodalga fırınlar yalnızca 300-500 Watt’lık bir enerjiyle çalışırlar. Yani çok daha verimlidir. Ancak fiyatları biraz pahalıdır.

Bu durumda, üretici tarafından belirtilen maksimum nominal güç, güç kontrol ünitesinin en uç konumunda çalışmaya karşılık gelir: buna bağlı olarak, daha ekonomik bir mod seçimi, zaman birimi başına daha az enerji tüketimi sağlayacaktır.

Mikrodalga Elektrik Tüketimi

Belirli bir cihaz tarafından belirli bir süre boyunca tüketilen toplam elektrik miktarı, örneğin bir ay, nominal kapasitesine, kullanım moduna ve kullanıldığı süreye bağlıdır.

Böylece bir mikrodalga fırının enerji tüketimini basit bir örnekle hesaplayabilirsiniz. Belirli bir cihazın 1 kWh’ye eşit bir maksimum güce sahip olmasına izin verin, ancak sahipleri onu esas olarak 0,85 kWh elektrik tüketen daha ekonomik bir modda kullanırlar.

Mikrodalga, temel olarak yiyecekleri ısıtmak için kullanılıyorsa, günde yaklaşık 40 dakika sürer. Günlük kullanımda, aylık toplam çalışma süresi 1200 dakika, yani 20 saattir. Sonuç olarak, aylık tüketilen toplam enerji miktarı 17 kW’tır.

Mikrodalga Watt Aralığı

Mikrodalga fırınların çıkış gücü modele göre modele göre değişmektedir, ancak daha büyük fırınlar tipik olarak küçük olanlardan daha güçlüdür. Kompakt mikrodalgalar genellikle 600 ile 800 watt arasında, orta ve daha büyük modeller ise genellikle 850 ile 1.650 watt arasındadır. Üreticiler, çeşitli çıktı değerlerine sahip modeller sunmaktadır; Tanınmış iki cihaz üreticisi 700 ila 1.200 watt arasında değişen mikrodalgalar üretmektedir.

Mikrodalgada Nereye bakmalı

Mikrodalga fırın kullanıcı el kitaplarının çoğu, fırının çıkış gücünün belirtildiği özelliklerin bir listesini içerir ve bazı fırınlar vatıyı fırının içindeki bir etiket üzerinde gösterir.

Güç, fırın arkasındaki bir etikete dahil edilecektir. Bu etiket tipik olarak fırın üreticisi, modeli ve seri numaraları,  tescili ve gerekli uyarılarla ilgili ayrıntıları içerir. Çıkış gerilimini fırının giriş gerilimi ile karıştırmayın; bu, muhtemelen etikette de yer alacak ve pişirme gücünü değil, fırını çalıştırmak için gereken elektriğin bir spesifikasyonudur.

Tahmini Watt

Mikrodalga fırınınızın el kitabı ve etiketleri eksik veya hasarlıysa ve fırınınızın gücünü watt olarak belirleyemiyorsanız, basit bir test yaparak ünitenin güç çıkışını tahmin edebilirsiniz. Mikrodalgaya duyarlı bir ölçüm kabını 8 ons soğuk suyla doldurun ve fincanı fırına koyun. Fırını yüksek güçte 4 dakika pişecek şekilde ayarlayın ve suyun kaynamaya başladığını görmek için pencereden izleyin.

Su ne kadar hızlı kaynarsa, fırınınızın gücü o kadar artar. 1.200 watt’lık bir mikrodalga, suyu 2 dakikadan az bir sürede, 800 watt’lık bir mikrodalgaya yaklaşık 2 1/2 dakikada ve 700 watt’lık bir mikrodalgaya yaklaşık 3 dakikada kaynatır.

Kaynamış su testini tamamladıktan sonra, su kaynar hale gelebileceğinden, su bardağını su içinde mikrodalgada bekletin. Eğer dökülürse, sizi ciddi şekilde yakabilir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ? Büyük tencere, tava ve tepsi  yıkamak söz …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !