Anasayfa / Püf Noktası / Çamaşır Makinesinde Renkliler Nasıl Yıkanır ?
Çamaşır Makinesinde Renkliler Nasıl Yıkanır

Çamaşır Makinesinde Renkliler Nasıl Yıkanır ?

Giysilerin nasıl yıkanacağını bilmek, onları mahvetmeden, temel bir yaşam becerisidir. Çamaşır makinesini yüklemeden önce, öğeleri renk ve dokuya göre ayırmak, doğru yıkama döngüsünü seçmek ve ne kadar deterjan ekleyeceğinizi bilmek gibi bazı hazırlıklar yapmanız gerekir. Bütün bunlar küçük bir alıştırma için çağrıda bulunuyor, ancak zaman kaybetmeden bunu çözeceksiniz.

Çamaşır Makinesinde Renkli Yıkama

Çamaşır Makinesinde Renkliler Nasıl Yıkanır ? Açık renkli giysileri karanlık olanlardan ayırın: Çamaşır yıkarken yapabileceğiniz en büyük hata, çamaşır yıkarken renkli çamaşırları ve açık renkli çamaşırları karıştırmaktır. Çamaşır Makinesinde Renkliler Nasıl Yıkanır ? Giysiler (özellikle yenileri) yıkama işlemi sırasında boya renklendirmelerinin bir kısmını kaybeder ve açık renkli kumaş bu boyayı toplar. Öyleyse yeni kırmızı tişörtünüzü iç çamaşırınızın pembeye dönüşmesini istemiyorsanız beyaz iç çamaşırlarınızla sıcak suyla yıkayın!

Giysilerinizdeki yıkama talimatlarını ve sembolleri okuyun.

Öğenin bir çamaşır makinesinde mi yoksa elle mi yıkanması gerektiğini yoksa kuru temizleyiciye mi gitmesi gerektiğini size söylerler.

Renklerinizi ayrı yıkayınız

Evde yıkanabilen renkli giysiler için, önce onları renge göre sıralamanız gerekir.  Morlar, kırmızılar, portakallar ve parlak sarılar gibi parlak giysiler birlikte yıkanabilir. Parlak maviler ve yeşillikler de birlikte yıkanabilir. Başka hiçbir şeye uymayan bir öğeniz varsa, elle yıkamayı düşünün.

Ön muamele lekeleri

Renkli giysilerinizi lekelere karşı inceleyin ve az miktarda deterjanla tedavi edin. Lekelerde sert ama renklerinizde yumuşak.

Yıkamak için yeni renkli kıyafetlerinizi ters çevirin

Makineyi fazla doldurmayın ve çamaşırlarınızı temizlemek için eşyaları gerektiği kadar nazikçe yıkayın. Nazik veya orta derecede bir yıkama işlemi mükemmel olmalıdır.

Yeni renkli kıyafetlerinizi soğuk suyla yıkayın

En iyi performans için,  yarı otomatik çamaşır makineleri için tasarlanmış Renkli Çamaşır Tozu veya tamamen renkli çamaşır makinelerinde kullanılmak üzere parlak renkli çamaşırlar için üretilmiş Matic Sıvısı kullanın. Sadece bir yıkama ile birçok zor lekeyi ve kirliliği temizlerken renklerinizin parlak kalmasına yardımcı olur.

Renkli giysilerinizi işlem tamamlanır bitmez makineden çıkarın

Renkli giysilerin çamaşır makinesinde oturmasına izin vermek, renklerin diğer öğelere yayılmasına neden olabilir.

Renkli giysilerinizi kuruması için asın

Mümkünse kurutucu kullanmaktan kaçının, çünkü kurutucu giysilerinizin daha hızlı solmasına ve kaçırmış olabileceğiniz lekelerin oluşmasına neden olur.

Renkli giysilerden lekeleri çıkarma

  • Hemen davranın

    Lekenin giysiye kurumasını önlemek için lekeli kısmı ılık su altına koyun.

  • Suya batırın:

    Koyu, koyu renklerin daha açık olanlara taşması daha olası olduğundan, renkleri birlikte yıkamak en iyi fikir değildir. Renkli giysileri ayrı bir ılık su kabına batırın ve her birini 30 dakika bekletin. Lekenin kuruması halinde, lekenin üzerine doğrudan bir miktar Matik Sıvısı sürün.

  • Bakım talimatlarına göre yıkayın

    Islattıktan sonra durulayın ve kumaş bakım etiketine göre veya yukarıda belirtildiği şekilde yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi